Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avalanche Ağı için 6 Ayın Zirvesi! AVAX Fiyatı Ne Olacak?

Avalanche akıllı sözleşmeleri 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Peki, bu durumun AVAX fiyatına bir etkisi olacak mı? Detaylar...
Avalanche Ağı için 6 Ayın Zirvesi! AVAX Fiyatı Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avalanche ağı, 2023 yılına girildikten sonra özellikle son birkaç ay içinde çeşitli alanlarda erişimini genişletmeyi sürdürüyor. Ağ için muazzam büyümenin görüldüğü yönlerden birisinin de akıllı sözleşme dağıtımı olması dikkat çekiyor.

Bu önemli dönüm noktasıyla birlikte, birçok yatırımcı ve tüccar, bu gelişmenin Avalanche Network yerel tokenı olan AVAX’ın fiyatını yeni zirvelere taşıyan katalizör olup olmayacağı konusunda spekülasyonlar yapmakta.

Peki, akıllı sözleşmeler alanında ortaya serilen büyüme, AVAX’ın değerinde bir artışa yol açacak mı?

Sözleşme Dağıtımındaki Artış AVAX’ın Benimsenmesini Artırabilir

Kripto para birimleri takip platformu CoinMarketCap verilerine göre AVAX son 24 saat içinde fiyatında yüzde 4’ün üzerinde gerileme gösterirken, haber yazımı itibarıyla 16.92 dolar civarında işlem görüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kripto para piyasalarındaki genel durumla paralel görünen fiyattaki bu gerilemeye rağmen Artemis’ten alınan veriler, ağın sözleşme dağıtımında önemli bir artış sergilediğini ortaya koydu. Bu durum, protokolün kullanımı ve benimsenmesi için olumlu bir gösterge olarak kabul edilmekte.

GCM Yatırım Banner

Artemis’in paylaştığı bilgilere göre AVAX’ın sözleşme dağıtımı son zamanlarda altı ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Zincir üstü etkinlik analiz edildikten sonra, sözleşme dağıtımının Mayıs 2022’den beri böyle bir büyüme görmediği belirtiliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Artemis

Avalanche ağında dağıtılan akıllı sözleşmelerin sayısındaki artış, daha fazla geliştiricinin dApp’ler (merkezi olmayan uygulama) oluşturduğunu ve platformun potansiyelini keşfettiğini gösteriyor.

AVAX’a Yarayabilir

Ağdaki dApp’lerin sayısı arttıkça, daha fazla kullanıcı ve projenin çekilmesi protokol için daha geniş bir kullanım alanı yelpazesine yol açabilir. Bu artan benimseme ve kullanım, sonuçta AVAX’a olan talebi artırabilir.

Sözleşme dağıtımı eğilimi yükselmeye devam ederse, bu Avalanche’ta sağlıklı ve büyüyen bir ekosistemin işareti olabilir. Bu da AVAX değerini daha da artırabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: DefiLlama

Avalanche’ın DeFi Performansında Hayal Kırıklıkları

Avalanche ağında akıllı sözleşme dağıtımındaki önemli artışa rağmen, platformun merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki performansı beklentileri karşılayamadı.

Son veriler, platformun merkezi olmayan borsa (DEX) hacminin sadece birkaç ayda 311 milyondan 13.74 milyona gerilediğini gösterdi. Bunun, yine düşüş yaşayan Avalanche’ın kilitli toplam değeri (TVL) üzerinde doğrudan etkisi oldu.

Avalanche’ın DeFi performansındaki düşüşüne katkıda bulunan unsurlardan biri, ağda DeFi amaçları için kullanılan BTC.b’ye olan ilginin azalması oldu. Dune Analytics’ten alınan verilere göre Avalanche ağındaki tüm DEX’ler, BTC.b kullanımında bir düşüşe tanık oldu ve bu, platformun DeFi tekliflerine ilgi olmadığını gösterdi.

Hayal kırıklığı yaratan DeFi performansına rağmen, Avalanche ağındaki akıllı sözleşme dağıtımındaki artış, platformun gelecekteki beklentileri için olumlu bir gösterge olmaya devam ediyor. Daha fazla geliştirici, dApp’ler oluşturdukça ve ağın potansiyelini keşfettikçe, bu durum daha geniş bir kullanım durumu yelpazesine yol açabilir ve dolayısıyla ağa daha fazla kullanıcı ve proje çekebilir.

Narmin: Trend Olumlu Yönde Değişebilir

Bu arada kripto analisti Narmin’e göre AVAX için piyasa duyarlılığı düşüş eğilimindeyken, korku ve açgözlülük endeksi 63 değerinde açgözlülüğü gösteriyor.

Fiyatın, hareketli ortalama eğrisinin altına düştüğü için şu anda düşüş eğiliminde olduğunu söyleyen analist, fiyatın destek seviyesine yaklaşmasıyla boğaların bu durumdan faydalanması halinde önümüzdeki zamanlarda trendin olumlu yönde değişme olasılığının olduğu ihtimaline de değindi.

Piyasanın şu anda aşağı yönlü güçlerden etkilendiğini ve bunun da değerde düşüşe ve alıcılar için zayıflamış bir pozisyona yol açtığının altını çizen isim, bununla birlikte mevcut destek seviyesinin başarılı bir şekilde aşılmasının, alıcılar lehine bir dönüşe yol açarak olası bir piyasa toparlanmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın