Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AUF Uygulaması Sona Erdi: Milyar Lira Vatandaşın Cebinde Kaldı

Geçen yıl devreye alınan Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması ile vatandaşın cebine ne kadar kaldığı açıklandı. Detaylar haberde...
AUF Uygulaması Sona Erdi: Milyar Lira Vatandaşın Cebinde Kaldı
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı ile yükselen enerji fiyatlarına karşı ülkeler kendi önlemlerini almıştı. Türkiye’de geçen yıl tüketiciyi yüksel fiyat artışından korumak için önemli bir adım atmıştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması (AUF) devreye almıştı. Söz konusu uygulamanın son ermesiyle ne kadar tasarruf edildiği açıklandı.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre AUF uygulaması 1 Ekim itibarıyla sona erdi. 18 ay devrede kalan AUF’un uzatılmaması kararı alındı.

Söz konusu uygulama ile tüketicilerin piyasada oluşan artışlardan korunması sağlandı. Hem üreticiler için hem de tedarikçiler için güçlü bir emniyet sübabı görevi gördü.

Böylece AUF ile elektrik enerjisi maliyetinin yüzde 200’ün üzerinde bir artış göstermesinin önüne geçildi.

AUF uygulaması ile 18 ay sonunda elektrik tarifelerinde nihai faturalarda yüzde 130’luk fiyat artışının önüne geçilmiş oldu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

220 milyar TL’yi bulan bir meblağ da vatandaşların cebinde kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.