Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Audi Personel Ödemelerine Tek Seferlik Destek Sağlayacak

Audi, çalışanlarının enflasyon karşısında ezilmemesi için bir teklif sundu. Teklifin çalışanlar tarafından nasıl karşılanacağı tartışılıyor. Detaylar aşağıda;
Audi Personel Ödemelerine Tek Seferlik Destek Sağlayacak
HABER GİRİŞ

Volkswagen grubunun bir markası olan Alman otomobil üreticisi Audi, çalışanlarına kalıcı ücret artışları yerine bir defaya mahsus vergiden muaf ödemeler teklif edeceğini duyurdu. Şirketin insan kaynakları direktörü, sendikaların artan enflasyondan kaynaklı daha yüksek ücretler talep ettiğini belirtti.

Almanya’daki işçilerin satın alma gücü, Ekim ayında açıklanan tüketici fiyat enflasyonunun yüzde 11,6’ya ulaşması ile azaldığı görüldü. Bununla birlikte işverenlerse artan malzeme ve enerji maliyetleri sebebiyle çalışanlarına ücret artışı yapmadı.

Alman Şirketlerde Grev Çağırısı Yapıldı

Alman sendikası IG Metall, ülkenin en büyük sanayi sektöründeki 3,8 milyon çalışan için yüzde 8’lik ücret artışı talep etti. Bu ücret artış talebinin üzerine bazı şirket işçilerine, Cumartesi gecesi başlayan metal ve elektrik sanayinde grev çağrısı yapıldı.

Reuters’ın haberinde sendikanın geçici bir çözüm olarak yaptığı işçilerin enflasyonla başa çıkmasına yardımcı olacak işverenlerin 30 aya yayılan 3 bin euroluk ödeme teklifini reddettiği yer aldı.

Ücret Artışları Uzun Vadede Ekonomiye Zarar Veriyor

Böyle bir ödeme için anlaşmaya varmanın bir yolu olabileceğini belirten Audi İnsan Kayakları Direktörü Xavier Ros, artan tüketici fiyatlarına önemli ücret artışlarıyla yanıt vermenin uzun vadede ekonomiye zarar vereceğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Bu kadar önemli bir ücret artışının ne kadar sürdürülebilir olduğunun tartışılması gerektiğini savundu. Haberde Audi şirketinin, ücret müzakerelerinde doğrudan ortak olmadığı ancak görüşme sonuçlarını bir toplu ücret anlaşmasında benimsediği bildirildi.

Ros yaptığı açıklamalara ek olarak, “Durum zor ve bu yüzden bu müzakerelerin normalden daha karmaşık olduğunu anlıyorum.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.