Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelecek Neslinde Audi A4 Üretimi VW Golf Platformuna Alınabilir!

Audi, A4'ün sonraki nesli için radikal kararlar alırken A3-A5 Convertible ve A8 için şaşılacak planlarından söz edildi.
Gelecek Neslinde Audi A4 Üretimi VW Golf Platformuna Alınabilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Audi, bu yılın başlarında A4 sedan modelini yenilenmiş haliyle göstermişti. Henüz yeni çıkmasına rağmen gelecek nesli hakkında A4’ten bilgiler verildi. Global bakımdan otomotiv sektöründe genel bir maliyet artışı söz konusu. Dengelerin kurulması ve şirket tarafına zarar açıklanmaması için ortaklıklar kuruluyor.

En başından beri Audi kuruluşunun sahibi olan VW‘nin bazı düşünülen planları onayladığı söyleniyor. Elimize ulaşan bu bilgi de Automobile Magazine tarafından verildi. Audi, A4’ün yeni kasa kodu dahil, nasıl üretileceğine kadar farklı kısımlardan söz edildi. Detaylar haberde;

Yeni kasa Audi A4’ün 2022 veya en geç 2023 yılında yollara çıkarılması planlanıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Serüvenine B5 kodlu kasa ile başlayan B6,B7, B8 olarak devam eden A4, 2016 yılında çıkardığı B9 kasa ile devam etmekte. Markası tarafından gelecek nesil sedanın kod adı B10 olarak belirlenmiş. Yani sıralama bozulmadan devam ettirilecek.

Açıklanan detaylarda, model tasarımının mümkün olduğunca B9 ile alakasının olmayacağı aktarıldı. 2015 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan son kasa pek de şaşırtıcı gelmemişti. B8 sonrası B9’tan beklentiler çok yüksekti ancak resmen A4, kasa değiştirmesine rağmen makyajlı olarak algılanmıştı. Ancak bu kokpit ve teknolojileri için geçerli değil.

Asıl mesele Audi’nin Dieselgate davalarından aldığı ağır maddi sebepler, A4 üretimi için tasarruf yolları bulmaya itmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dizel skandalının Audi’ye pahalı olması, özellikle A4’te hızlı şekilde şirketi çözüm bulmaya itmiş. Gelecek nesil B10’nun VW’nin Golf platformu üzerinde yapılması düşünülüyor. Bu da demek oluyor ki MQB’de bir Audi sedanı üretilecek.

GCM Yatırım Banner

Kilit plan gerçekleşirse, Alman marka 1 milyar doların üzerinde kasasında para bırakacak. Diğer taraftan harika bir platform örneği olan MLB olmayacak. Kararların VW’den çıkması A4’ün diğer model platformundan ayrılmasına işaret ediyor.

Yakın zamanda da maliyet düşürme amaçlı TT’nin üretimden kaldırılacağı, sonradan bu adı bir dört kapılı sedan da kullanılacağı söylenmişti. Diğer seçenekler arasında ise A3 ve A5 Convertible’nin birleştirilerek kompakt bir kupa altında toplanacağı da yazıldı.

Asıl ortaya atılan en bomba iddia, Audi’nin A8 üzerinde düşündüğü planları. Bekleneni veremeyen A8 yerine Q9 e-Tron Grand Coupe şekilde bir amiral dönüşümü bekleniyor. Audi hakkında gelen bilgiler bunlar. Baktığımızda kararlar, oldukça radikal izler taşıyor!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.