Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATO’dan Hükümete Vergi Mesajı! Reform Şart

ATO Başkanı Gürsel Baran, hazırlıkları süren vergi paketi hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunarak kayıt dışı ekonomiye işaret etti. Detaylar haberde;
ATO’dan Hükümete Vergi Mesajı! Reform Şart
HABER GİRİŞ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, hazırlıkları süren vergi paketi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Baran, anlamlı bir düzenleme yapılacaksa, bu düzenlemenin kayıt dışı ekonomiyi engellemeyi ve vergi oranlarını düşürerek tabana yaymayı hedeflemesi gerektiğini vurguladı.

ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Baran, ATO’nun Haziran ayı meclis toplantısında vergi paketi çalışmalarına değindi.

Vergi sisteminin, zaman zaman oranlarda yapılan değişikliklerle sektörleri canlandırmak için bir kaldıraç unsuru olarak kullanıldığını belirtti. Baran, vergilerin devletin ana gelir kaynağı olduğunu ve milli gelirin adil ve dengeli paylaşılmasında temel rol oynadığını ifade etti.

Vergi sisteminin geçmiş yıllarda aflar ve geçici tedbirlerle düzenlenmeye çalışıldığını hatırlatan Baran, mevcut verilerin vergi affının mükellefler arasında gerçek bir barış sağlayamadığını gösterdiğini belirtti.

Anlamlı bir düzenleme yapılacaksa, bunun kayıt dışı ekonomiyi önlemeyi ve vergi oranlarını düşürerek geniş kitlelere yayılmayı içermesi gerektiğini yineledi.

GCM Yatırım Banner

Asgari kurumlar vergisi düzenlemesinin az vergi ödeyen veya zarar ettiği için vergi ödemeyen mükellefleri olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Baran, kurumlar vergisindeki indirim ve istisnaların kaldırılarak düşük oranlı bir vergi sistemine geçilmesinin kamunun işlem yükünü azaltacağını ve vergi adaletini güçlendireceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.