Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATO Başkanı Baran’dan Tek Oranlı KDV Çağrısı

Hazine ve Maliye Başkanı Mehmet Şimşek’i ziyaret eden ATO Başkanı Gürsel Baran, yazılı açıklamasında tek oranlı KDV çağrısında bulundu. Detaylar haberde...
ATO Başkanı Baran’dan Tek Oranlı KDV Çağrısı
HABER GİRİŞ

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti Hazine ve Maliye Başkanı Mehmet Şimşek’i ziyaret etti. ATO’nun çalışmaları hakkında bilgi veren Baran, farklı KDV oranlarının reel sektörü zorladığını söyledi.

ATO’nun resmi sitesinden yapılan açıklamada yapılan görüşmenin detayları hakkına bilgi verildi. Dile getirilen konuların ATO’nun 160 bin üyesini temsil eden 68 meslek komitesinde ele alınan sorunlar olduğu belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada Baran, Türkiye’de vergi gelirlerinin ağırlıklı olarak dolaylı vergilerden elde edildiğini, bu vergilerden birinin Katma Değer Vergisi’nin (KDV) olduğu belirtildi.

ATO Başkanı Baran, KDV’nin sektörlerde farklı oranlarda uygulanmasının yanı sıra, ürünün işletmeye girişi ile çıkışı arasında bile KDV oran farkı bulunduğunu belirterek, “Tek oranlı KDV uygulamadaki zorlukları ve karmaşıklıkları ortadan kaldırır.” dedi.

“Ticari Kredi Kartlarında Taksit Sayısı Artırılsın”

Bunun yanında çekin uygulamada yaşanan sıkıntılar nedeniyle artık güvenilir bulunmadığını ve ödeme aracı olarak tercih edilmediğini belirtti. Bundan dolayı ticari kredi kartlarının yürürlüğe girdiğini belirterek taksit sayısının artırılmasının talep edildiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Baran, kredi kartıyla vergi ödemelerinde limitin kaldırılmasının SGK ödemelerinde komisyon alınmaması tahsilatların artışına da katkı sağlayacağını söyledi.

Esnafa olan kredi desteğinden Ticaret Odası’na kayıtlı üyelerin de bu desteklerden faydalanması talebinde bulunan ATO Başkanı Baran, “Yan yana aynı işi yapan iki işletmeden biri esnaf diğeri tacir diye birbirinden farklı uygulamaya tabi tutulması üyelerimizin motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Esnafa sağlanan desteklerden üyelerimizin de faydalanması sağlanmalı” dedi.

Ayrıca Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’ne ödenen devlet desteğinin artırılması gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın