Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Atık Sular Değerlendiriliyor Büyük Tasarruf Sağlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Kullanılmış Suların Yeniden Kullanım Alternatiflerinin Değerlendirilmesi Projesi" ile tasarruf edilen su miktarlarını ve nerede kullanılacağını açıkladı.
Atık Sular Değerlendiriliyor Büyük Tasarruf Sağlıyor
Yorum

Türkiye’de su israfını önleyebilmek adına kullanılmış sular yeniden değerlendiriliyor. Konuya yönelik çalışmalar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Bu amaçla Bakanlığa bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda “Kullanılmış Suların Yeniden Kullanım Alternatiflerinin Değerlendirilmesi Projesi” gerçekleştiriliyor.

Bakanlık, kullanılmış ve atık suların yeniden ekonomiye kazandırılabilmesi için proje kapsamında 10,3 milyar metreküplük potansiyelden yıllık 5,7 milyar metreküp suyun öncelikle tasarruf edileceğini açıkladı. Bu suyun tarım, sanayi ve meskenlerdeki ihtiyacın karşılanmasında kullanılabileceğini belirtti.

Bu kapsamda Türkiye’nin 25 havzasında arıtılmış ve kullanılmış su potansiyeli ele alındığı aktarıldı. Projeyle birlikte Türkiye’nin kullanılabilir suyunun yüzde 10’u kadar tasarruf edilebileceği ifade edildi.

49 Milyon Metreküp Su Tasarruf Edilecek

Yılda 3,3 milyar metreküp suyun tarımsal sulamada değerlendirilmesinin önerildiği bildirildi. Tarımsal sulamada yılda 44 milyar metreküp su kullanıldığı açıklandı.

Su potansiyelinin değerlendirilmesiyle 49 milyon metreküp suyun peyzaj sulamada ve 245 bin vatandaşa da su sağlanabileceği kaydedildi. Projeyle birlikte sanayideki su ihtiyacının yüzde 5’nin karşılanabileceği aktarıldı.

2024’ün Hedefine 2018’de Ulaşıldı

İklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de su tasarrufu ile ilgili birçok çalışma gerçekleştiren şirketler var. Bunlardan biri olan Ülker’in CEO’su Mete Buyurgan konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Buyurgan, su ve enerji tasarrufunda aynı zamanda daha pek çok konuda proje ürettiklerini söyledi. Birim üretim başına su ve enerji tüketimini kademeli olarak azaltma hedefiyle çalışmalarını devam ettirdiklerini aktardı. 2024 yılı için birim üretim başına yüzde 30 su azaltma hedefi koyduklarını ve bu amaca 2018 yılında ulaştıklarını aktardı. Son 5 yılda yaklaşık 400 bin metreküp daha az su kullanarak, 1,8 milyon nüfuslu bir şehrin günlük su ihtiyacına eşdeğer tasarruf sağlandığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu