Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya’nın En Zengini Coca-Cola ve Pepsi’ye Karşı Sert Oynuyor

Asya’nın en zengini Mukesh Ambani, tarihi Hint kola markasını yeniden piyasaya sürüyor. İşte Pepsi ve Coca-Cola’nın yeni rakibine ilişkin haber!
Asya’nın En Zengini Coca-Cola ve Pepsi’ye Karşı Sert Oynuyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en zenginleri listesinde ilk sıralarda yer alan Mukesh Ambani, Pepsi ve Coca-Cola’ya meydan okuyacak yeni hamlesiyle gündemde. Holdingi Reliance Endüstri (Reliance Industries Limited), bu ayın başlarında tarihi Campa markalı içecekleri piyasaya sürdü. 1970’ler ve 1980’lerde Hindistan’da popüler olan şekerli gazlı içecek markası, ABD devlerinin hızla yayılmalarıyla raflardan kaldırılmıştı.

Campa’yı geri getiren Mukesh Ambani, son hamlesiyle önemli bir pazarda ABD içecek devlerine karşı geniş perakende ağını kullanma, fiyatları düşürme ve milliyetçi duyguları harekete geçirme planlarıyla tarihi bir yerel kola markasını yeniden canlandırıyor.

Zaten sanayi devi Reliance, yeni içeceği için bu ay daha önce yaptığı duyuruda markanın piyasaya sürülmesinin, şirketin yalnızca zengin bir mirasa sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda Hintli tüketicilerle köklü bir bağa sahip olan yerli Hint markalarını tanıtma stratejisiyle uyumlu olduğunu söylemişti.

Mukesh Ambani’nin dikkat çeken hamlesiyle ilgili analiz yapan Reuters, Hindistanlı iş insanının Pepsi ile Coca-Cola’nın egemenliğini bastırmasının zor göründüğünü ancak başarılı olabileceğini bildirdi.

Burada Ambani’nin daha önceki bir başarısı örnek gösterildi.

GCM Yatırım Banner

Asya’nın en zengin insanı, Reliance’ı bu sektörde lider oyuncu yapmak için yedi yıl önce Hindistan’ın telekom pazarını aşırı rekabetçi bir fiyatlandırmayla alt üst etmişti.

Şimdi meşrubat girişiminde aynı stratejiyle hareket etmesi, Ambani’nin ABD’li devleri pekala yenebileceğini gösteriyor. Dünyanın önde gelen bağımsız stratejik pazar araştırması sağlayıcısı Euromonitor International’dan Amulya Pandit, bu durumu şöyle açıklıyor:

“Coca-Cola ve Pepsi ülke çapındaki bir meydan okumaya alışkın değil ve Reliance, nostaljik değeri yüksek yerel bir markayla onlara meydan okuyacak mali güce ve erişime sahip.”

Mağaza içi fiyatlarında ciddi indirimler yapan Reliance, düşük fiyatları avantajına kullanıyor.

2 litrelik bir Campa Cola şişesinin fiyatı mağazalarda etiket fiyata üzerinden yüzde 50’ye yakın indirimle 49 rupi (60 ABD senti) iken 2,25 litrelik Coca-Cola ve Pepsi alternatiflerinden yaklaşık üçte bir daha ucuz.

Aynı zamanda Reliance hakkında bilgi veren gizli bir kaynak, şirketin yaklaşan popüler Hindistan Premier Ligi kriket turnuvasında dev bir reklam kampanyası planladığını söyledi. Buna göre Ambani’nin şirketi, Campa’yı içecek partneri yapmak için en az 3 takımla görüşmeler yapıyor.

Reliance, Reuters’ın yorum talebine yanıt vermezken, Pepsi politikasının bir parçası olarak rekabet hakkında yorum yapmadığını söyledi. Coca-Cola ise küçük şişelerinin fiyatlarını geçen yıldan bu yana büyük ölçüde değiştirmediğini ve dağıtımı genişletmeye odaklandığını belirtti.

Campa’nın lansmanı hakkında, “Pazarda yeni oyunculara sahip olmak, yatırımların pazarı daha da geliştirmesi için büyük bir fırsat sunuyor” ifadeleriyle yorum yaptı.

Sonuçta tüketicilerin Campa’ya geçip geçmediğini görmek için zaman gerekse de Pepsi ve Coca-Cola’nın Hindistan hakimiyeti sallantıda gibi duruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.