Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya Kalkınma Bankası Ekonomide Büyüme Beklentisini Düşürdü

Asya Kalkınma Bankası, Çin’de yaşanan emlak krizi ve El Nino’nun yaratacağı riskler nedeniyle Asya için büyüme tahminlerini aşağı çekti.
Asya Kalkınma Bankası Ekonomide Büyüme Beklentisini Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asya Kalkınma Bankası (ADB), Eylül 2023 raporunu yayımladı. Asya Kalkınma Görünümü (ADO) başlıklı raporda Çin’in emlak sektöründeki zayıflık ve El Nino ile ilgili risklerin bölgesel beklentileri gölgelemesi gibi nedenlerle Asya ekonomisi için büyüme beklentileri düşürüldü.

Kalkınmakta olan Asya için 2023 büyüme tahmini yüzde 4,8’den yüzde 4,7’ye aşağı yönde revize edildi.

Bu güncellemenin Güney Asya ve Güneydoğu Asya’daki büyümenin yavaşlaması nedeniyle yapıldığı belirtildi. Asya-Pasifik’teki 46 ekonomiden oluşan ve Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın dahil edilmediği grup için 2024 büyüme tahmini yüzde 4,8’e yükseltildi.

Genel görünümde aşağı yönlü risklerin güçlendiği belirtildi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin emlak sektöründeki zayıflıkların yakından izlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Asya Ekonomileri Beklentiler
Kaynak: Asya Kalkınma Bankası

Bunun yanında bölge yetkililerinin El Nino’nun kapsamlı etkilerini de yakından izleyip tedarik sıkıntısı ve gıda güvenliği gibi sorunlara yol açmaması için önemli politika adımları atması gerektiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, “Kolay para çağı sona ererken, finansal istikrar riskleri kırılgan ekonomilerde sürekli dikkatli olunmasını gerektiriyor. Olumlu bir gelişme olarak, ABD’de enflasyonun beklenenden daha hızlı düşmesi küresel beklentileri artırabilir.” ifadesine yer verildi.

ADB baş ekonomisti Albert Park, güçlü iç tüketim ve yatırıma dayanan ve ihracata dayalı büyümeyi azaltan dış talebe rağmen dirençli bir büyüme gördüklerini söyledi.

Gelişmekte olan Asya’da büyümenin şimdiye kadar güçlü seyrettiğini, enflasyon baskıları azalsa bile hükümetlerin gıda güvenliği de dahil olmak üzere bölgenin karşı karşıya olduğu birçok zorluğa karşı dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın