Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya Kalkınma Bankası: Çin’in Yeniden Açılması Risk ve Fırsat İçeriyor

Asya Kalkınma Bankası'ndan Albert Park, Çin’in yeniden açılmasının ülke ve diğer ekonomiler üzerindeki olası etkilerini değerlendirdi.
Asya Kalkınma Bankası: Çin’in Yeniden Açılması Risk ve Fırsat İçeriyor
HABER GİRİŞ

Asya Kalkınma Bankası baş ekonomisti Albert Park, Çin’in geçtiğimiz günlerde almış olduğuı yeniden açılma kararının ekonomiye olası etkilerini masaya yatırdı. Park, Çin’deki Kovid kısıtlamalarının kaldırılmasının ülke ve diğer ekonomiler için büyüme beklentilerini artırsa da vaka sayılarında artışa da yol açabileceğini söyledi.

Yukarı yönlü riskin olabileceği tek alanın Çin’in yeniden açılması olabileceğini kaydeden ekonomist, Hem aşağı hem de yukarı yönlü riskler var çünkü yeniden açıldıklarında vakaların oldukça hızlı bir şekilde yayılmasının gerekeceğini biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in sıfır Kovid politikası olmadan açılmasının hükümetin ödemesi gereken bedel bir bedel olduğunu sözlerine ekledi. Asya Kalkınma Bankası (ADB), Çin için 2022 büyüme tahminini önceki yüzde 3,3′lük seviyesinden yüzde 3′e düşürmüştü. Banka ayrıca, Çin ekonomisinin 2023′te yüzde 4,3 büyüyeceğini tahmin ediyor.

ADB’ye göre Çin’de tekrar eden sokağa çıkma kısıtlamaları, bölgenin pandemiden kurtulmasını yavaşlatan üç büyük ters rüzgardan biri. Banka, dünya çapında merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırması ve uzayan Rusya-Ukrayna savaşının da büyümenin yavaşlamasına katkıda bulunan faktörler olduğunu söyledi.

Park, Çin’in büyüme tahminlerine ne kadar çabuk ulaşırsa talepte gerçek bir toparlanma olacağını ve bunun bölgedeki diğer ekonomiler için büyüme beklentilerini o kadar çabuk artıracağını söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.