Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Borsaları Haftaya Kayıpla Başladı! Hong Kong’da Sert Düşüş Hakim

Haftanın ilk işlem gününde Asya hisse senedi piyasalarında kayıplar derinleşti. Hong Kong’da yüzde 3’e yaklaşan düşüşler oldu.
Asya Borsaları Haftaya Kayıpla Başladı! Hong Kong’da Sert Düşüş Hakim
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu hafta küresel piyasalarda oldukça yoğun bir ekonomik veri ajandası bizleri bekliyor. Japonya’da gayri safi yurt içi hasıla verileri, Çin’de sanayi üretimi, işsizlik, perakende satışlar, konut fiyatları ve Yeni Zelanda faiz kararı olmak üzere bir dizi makroekonomik veri açıklanacak.

Bu sabah ajanda sakin olurken Asya-Pasifik borsalarında sert düşüşler yaşandı. Hong Kong’da temel malzemeler ve tüketici döngüsel stoklarının düşmesi ana borsa endeksine negatif yansıdı.

Hong Kong Borsaları Düşüşlere Öncülük Ediyor

14 Agustos Asya Piyasalari
Kaynak: MarketWatch

Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 3’e yakın değer kaybetti. Son kapanışını 19.065 puandan yapan endeks, Pazartesi günü 18.671 seviyesinden açılıp, 18.524’e kadar geriledi. Endekse dahil hisselerden 80 tanesi düşüş gösterirken, artan olmadı.

Hong Kong’da yaşanan sert düşüşler Asya’nın geneline sirayet etti. Çin’de Shangahi bileşik endeksi yüzde 1’den fazla düşerek 3.141,66 puanla gün içi en zayıf seviyeyi kaydetti.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 1,30, Topix endeksi yüzde 0,98 azaldı. Nikkei içinde 166 hissenin değeri düşerken, 51 tanesinde artış yaşandı.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 1, Güney Kore’de Kospi yüzde 1,06 ve Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,5 geriledi.

Çin’de ekonomik veriler toparlanmanın hala çok yavaş olduğunu gösterirken, emlak krizindeki derinleşme stresi artırıyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde görülen bu durum küresel piyasalarda resesyon endişelerini canlı tutuyor.

Pekin hükümeti emlak sektörünü desteklemek amacıyla çeşitli önlemler açıklasa da yüksek borç seviyelerinin ve para birimindeki zayıflığın daha fazla ihtiyatlı olunması gerektirdiğine dikkat çekiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu