Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASTOR Tacı Taktı! Bu Halka Arzlar Roket Olup Uçtu

Borsa İstanbul’da 2023 yılında halka arz olan şirketler arasında en çok kazandıran yüzde 868 ile Astor Enerji oldu. Listede hangi şirketler var? İşte detaylar;
ASTOR Tacı Taktı! Bu Halka Arzlar Roket Olup Uçtu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da milyonlarca yatırımcı şirketlerin halka arz süreçlerini takip ederek kazanç elde etmeyi amaçlıyor. Borsada yatırımcı sayısındaki en büyük artış kaynaklarından biri olan halka arzlar yatırımcıların gündeminden düşmüyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 2024’ün Ocak ayında herhangi bir halka arza onay vermedi. Şubat ayında ise Pasifik Donanım ve Yazılım Bilgi Teknolojileri (PATEK), Bor Şeker (BORSK) ve Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret’in (LMKDC) halka arzı onaylandı. PATEK ve BORSK borsada işlem görmeye başladı. LMKDC’nin ise talep toplama işlemi 16 Şubat tarihinde sona erdi.

Halka arz açısından oldukça dolu geçen 2023 yılında getirisiyle rakiplerini sollayan şirketler dikkat çekti. Söz konusu şirketler arasında halka arz olduğu ilk günden bu yana en çok getiri sağlayan şirket yüzde 868 yükselen Astor Enerji (ASTOR) oldu.

ASTOR Tacı Taktı! Bu Halka Arzlar Roket Olup UçtuKaynak: Paratic Piyasalar

2023’ün Ocak ayında 12,5 TL’den halka arz olan ve 18 Ocak 2023’te Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan ASTOR, en çok kazandıran halka arzlar arasında ilk sırada yer aldı. 12,5 TL’den borsaya katılan şirket hisseleri, 16 Şubat saat 17.50 itibarıyla yüzde 1 düşüle 120,6 TL’den işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Halka arz olduğu tarihten bu yana en çok getiri sağlayan şirketlerde Astor’u yüzde 789 kazanç ile 2023’ün Kasım ayında halka arz olan Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım (AGROT) takip etti.

En çok kazandıran diğer halka arzlar:

  • Forte Bilgi İletişim (FORTE) yüzde 729
  • Tarkim Bitki Koruma (TARKM) yüzde 640
  • Katılımevim Tasarruf Finansman (KTLEV) yüzde 624
  • Tapdi Oksijen (TNZTP) yüzde 614
  • Reeder Teknoloji (REEDR) yüzde 423
  • Ekos Teknoloji (EKOS) yüzde 391
  • 1000 Yatırımlar Holding (BINHO) yüzde 383
  • Europower Enerji (EUPWR) yüzde 347 yükseldi.

Borsa İstanbul’da son dönemde yatırımcıları memnun etmeyen halka arz ise Avrupakent GYO (AVPGY) oldu. 2023’ün Aralık ayında 55 TL’den halka arz olan AVPGY, halka arz fiyatının altında, 48,8 TL’de işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.