Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyan Şirket Astaldi Konkordato Başvurusunda Bulundu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ortaklarından olan İtalyan dev Astaldi, yaşadığı dar boğaz nedeniyle konkordato başvurusunda bulundu. İşte detaylar;
İtalyan Şirket Astaldi Konkordato Başvurusunda Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Astaldi, Türkiye’deki finansal gelişmelere bağlı olarak Roma’da konkordato başvurusunda bulundu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde sahibi olduğu yüzde 33 hisse senedinin satışını geciktirmişti. İtalyan inşaat şirketi Astaldi, 3. köprüdeki hisse satışını jeopolitik gelişmeler nedeniyle ertelediğini duyurdu ve ardından yaşadığı dar boğaz yüzünden Roma’da konkordato başvurusu yaptığı öğrenildi.

Astaldi, şirketin maddi bir dar boğaz yaşadığını belirtti ve Roma’da konkordato başvurusunda bulundu.

Roma'da Konkordato Başvurusu

Sermaye arttırımı gereksinimi duyduğunu belirten Astaldi, bunun için 350 milyon Euro değer biçtiği köprüdeki hisselerin satışının şart olduğunu da vurguladı. 3. köprüdeki hisse satışını jeopolitik gelişmeler nedeniyle ertelediğini belirttikten sonra bu kararı alması, şirketin bu konuda ciddi zorluklar çektiğini açıklıyor.

Şirket tarafından yapılan resmi açıklamada ise “İtalya ve yurt dışındaki işlerin devam etmesini güvence altına almak ve şirket varlıklarının yanı sıra şirket paydaşlarının çıkarlarını korumak,” ifadelerine yer verildi.

Astaldi, 2018 – 2022 dönemini kapsayan stratejik plandaki hedeflerin tutturulmasının mümkün olmadığını duyurdu.

Stratejik Hedefler Tutturulamayacak

GCM Yatırım Banner

Mahkemeye sunduğu planda hissedarlar toplantısında sermaye artışının halihazırda onaylandığını ancak bunun gerçekleşebilmesi için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hissenin satışının şart olduğunu vurguladı. Haberin etkisi ise Astaldi hisseleri saat 11:55 itibariyle borsada yüzde 14,4 değer kaybetti ve 1,14 euro’dan 0,97 Euro’ya geriledi.

CEO Paolo Astaldi, Haziran ayının sonunda bir açıklama yapmış ve IC İçtaş ve Astaldi’nin 2012 yılında işletme hakkını kazandığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki hisse payının değerinin 350 milyon Euro olduğunu belirtmişti. Hisselerin satışının ise görüşmelerin ileri aşamada olduğu açıklanmıştı. Köprü ise 2026 yılının sonuna kadar özel sektör tarafından iletilecek.

Roma merkezli ıl Messaggero’nun 28 Haziran 2018 tarihli haberinde; Astaldi Grubu’nun 3. köprü için yakında teklif alacağı belirtilmişti.

Paolo Astaldi Hisse Yorumu

300 milyon Euro sermaye arttırımı kararının çıktığı hissedarlar toplantısında konuşan Paolo Astaldi, ellerindeki hisselerin değerinin 350 milyon Euro olduğunu açıklamıştı. Şirketin hisseleri ise bu açıklama ise yüzde 5,34 oranında yükseliş gerçekleştirmiş ve hisse başına 2 Euro’nun üzerine çıkarak 2,05 Euro’dan alıcı bulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.