Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASO: Kayıt Dışı İstihdam Artıyor Ekonomik Denge Bozuluyor

ASO Başkanı Ardıç, iş hayatındaki önemli sorunlara dikkat çekerek, kayıt dışı istihdamın yüksek oranına vurguda bulundu. Detaylar haberde;
ASO: Kayıt Dışı İstihdam Artıyor Ekonomik Denge Bozuluyor
HABER GİRİŞ

Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı iş birliğinde Çalışma Koşullarına ve Çalışma Ortamına Yönelik Farkındalık Artırma Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Toplantıda ASO Başkanı Seyit Ardıç, iş hayatında karşılaşılan önemli sorunlara dikkat çekti. Koşmasında kayıt dışı istihdamı vurgulayan Ardıç, Türkiye’deki kayıt dışı istihdam oranının yüksekliğini bildirdi. Bu durumun ekonomik dengeleri bozduğunu dile getirdi.

Türkiye’de kayıt dışı istihdamın, gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında yüzde 31 ile oldukça yüksek bir seviyede olduğunu kaydetti. Düşük maliyetle işgücü sağlamaya çalışan işverenlerin, kayıt dışı istihdamla rekabet avantajı elde etmeye çalıştığını ancak bu durumun ekonomik dengeleri bozduğunu ekledi.

Devlet Mekanizmalarını Güçlendirmeli

Kayıt dışı istihdamla mücadelede devletin denetim mekanizmalarını güçlendirmesinin gerekliliğine işaret eden Ardıç, vergi kaçakçılığı ile sosyal güvenlik ihlalleri konusunda ciddi yaptırımların uygulanmasını istedi. Bunun işverenleri resmi kayıtlara geçmeye teşvik edeceğini savundu.

Engelli çalıştırma, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdamı gibi birçok yükümlülüğün esnetilmesini talep etti. İş sağlığı ve güvenliği konularında yapılan düzenlemelerin iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasına katkı sağlayacağını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

ASO’nun imalat sektöründeki çalışma koşullarına da değinen Ardıç, çalışanların mali hakları ve iş gücü tercihleri konularında ilgili kurumlarla birlikte çalışma grubu kurma kararı aldıklarını açıkladı.

Söz konusu çalışma grubunda bakanlığın temsilcilerini görmek istediklerini de söyleyerek, bu çalışma grubu tarafından Şubat ayı sonuna kadar bir rapor hazırlamayı planladıklarına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.