Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASO ile TÜBİTAK Yeşil İnovasyon Yolunda Ortak Hareket Edecek

Ankara Sanayi Odası ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yeşil inovasyon alanında ortaklık kuruyor. Detaylar haberin içerisinde;
ASO ile TÜBİTAK Yeşil İnovasyon Yolunda Ortak Hareket Edecek
HABER GİRİŞ

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) bugün yaptığı açıklamayla ASO’nun yeşil dönüşüm sürecinde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından “Çözüm Ortağı” olarak seçildiği öğrenildi.

Söz konusu iş birliği kapsamında ASO, işletmelerin yeşil dönüşüm sürecindeki teknik destek ve danışmanlık ihtiyaçlarını karşılayacak. ASO’nun sunduğu hizmetin maliyetinin yüzde 90’ı TÜBİTAK tarafından karşılanacak.

Başkent sanayisinde yeşil dönüşüm için önemli bir adım atıldığı vurgulanan açıklamada, ASO Türkiye Yeşil Sanayi Projesi çerçevesinde TÜBİTAK’ın 1831 numaralı Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Programı’nda “Çözüm Ortağı” olarak seçildiğine işaret edildi.

Bu kapsamda ASO, KOBİ’lere yeşil dönüşüme uyum süreci analizi, mevcut problemlerin tespiti ve çözüm yaklaşımlarını içeren danışmanlık desteği sunacak. Bu hizmetin maliyetinin yüzde 90’ı hibe destek olarak TÜBİTAK tarafından karşılanacak.

ASO Başkanı Seyit Ardıç, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ardıç, Ankara’daki KOBİ’lerin yeşil dönüşüm sürecindeki yol haritalarını belirleyerek köprü rolü üstleneceklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Yeşil dönüşüm odaklı hizmetlerin Türkiye’nin ihracatçı ve rekabetçi sanayisinin gelişimi için önemli olduğunun altını çizdi.

ASO Firmalara Destek Olacak

Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın firmalara çevreyi koruma sorumluluğu yanı sıra maddi yükümlülükler getireceğini belirtti. Ardıç, firmaların sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm konularına odaklanmasının uluslararası rekabetçiliği koruma ve geliştirme adına kritik olduğunu dile getirdi.

ASO olarak firmaların hazırlıklarına destek olacaklarını söyleyen Ardıç, TÜBİTAK ile dijital ve yeşil dönüşüm sürecinde sanayicilere daha etkin destek sağlamak amacıyla 2023 yılı Aralık ayında protokol imzalandığının bilgisini verdi.

Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Programı kapsamında ASO’nun, yeşil ve inovatif teknolojiler için danışmanlık, kapasite analizi, yol haritası ve proje hazırlama gibi konularda KOBİ’lere hizmet sağlayacağını ifade etti.

Ardıç, söz konusu projelerle KOBİ’lerin TÜBİTAK ve KOSGEB’den yüksek miktarda finansman desteği elde edebileceklerine işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.