Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Askerlik Affı Meclise Gidiyor!

Milli Savunma Bakanlığı’nın, askerliğini yapmayan ve yoklama kaçağı durumunda olanlar için hazırladığı bedelli affı Meclis’e gidiyor. Detaylar haberde;
Askerlik Affı Meclise Gidiyor!
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), askerliğini yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve saklı durumda olan kişiler için af taslağı hazırladı.

Hazırlanan taslak, Meclis’e gönderilmeden önce AK Parti’nin kurduğu komisyonda düzenlendi. Taslağın son halinin bugün ya da en geç gelecek hafta başında TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanıyor. Teklifin, Meclis tatile girmeden yasalaşması düşünülüyor.

550 Bin Kişiye Bedelli Yolu Açılacak

Teklif kapsamına girenlerin sayısının 550 bin civarında olduğu aktarıldı. Bu kişilerin büyük bölümünün bedelli askerlik için başvuru yapması bekleniyor. Bedelli ücretleri ise aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

Belirlenecek yeni rakam, 2022 yılı için 56 bin lira olan bedelli askerlik ücretinden daha fazla olacak. Rakam, bakayada geçen süreyle ilintili olarak kademeli olarak oluşturulacak.

Dövizli Askerlik Dahil Edildi

Yeni düzenlemeye dövizli askerlik affı da eklenecek. Yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarından daha önce başvuruları yarım kalan, bedelli ücretinin tamamını ödemeyen ve bu nedenle haklarını kaybedenlerin sayısının 2 bin 100 olduğu tespit edildi. Bu kişiler için  bedelli askerlikte yeni hak tanınacak.

GCM Yatırım Banner

İkinci kez dövizli askerlik başvuru hakkı olmayan kişiler de af kapsamına dahil edilecek. Aftan yararlanacak olanların haklarında devam eden yasal süreçlerin sona ermesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, askerliğini yapmamış ve yoklama kaçağı durumuna düşen gençlerin, bedelli askerlik hakkından yararlanabileceğini söylemişti.

Erdoğan, konuyla ilgili şöyle konuşmuştu: “Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın