Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette Geri Sayım Başlıyor: İlk Toplantı Netleşti

Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret toplantılarına ilişkin açıklama geldi. Bakan Işıkhan ilk toplantı tarihini duyurdu.
Asgari Ücrette Geri Sayım Başlıyor: İlk Toplantı Netleşti
HABER GİRİŞ

Asgari ücret her yıl olduğu gibi yine Aralık ayında gerçekleştirilecek toplantılar sonucunda belli olacak. Milyonlarca çalışan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilecek toplantı sürecinin sonucunu bekliyor.

Toplantıların ne zaman başlayacağına dair açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısını yapacağı tarihi duyurdu. Bakan Işıkhan, komisyonun ilk toplantısını 11 Aralık tarihinde gerçekleştireceğini açıkladı.

Komisyon yasa gereği 5’er işçi, işveren ve hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişi ile toplanıyor. Toplantılar sonucunda belirlenecek asgari ücret 2024 yılı boyunca geçerli olacak. İşçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil edecek ve hükümet arabulucu olacak. İlk toplantıda takvim belirlenmesi planlanıyor.

Hükümet yetkilileri bugüne kadar yaptığı açıklamalarda, asgari ücret belirlenirken, çalışanları enflasyona ezdirmeme vurgusunda bulunuyor. Daha önce yapılan açıklamada, gelecek yıl asgari ücrete bir kez zam yapılacağı belirtilmişti.

Asgari ücret en son Temmuz ayında yapılan zam ile beraber net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor. Asgari ücret desteği ise 500 lira olarak belirlenmişti. Bu ay yapılacak toplantılar sonucunda 2024’te geçerli olacak ücretin 31 Aralık’a kadar netleşmesi gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz gün konuyla ilgili açıklamada bulunan işçi sendikası TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete tek zam yapılacak olasını eleştirdi. Ergün, “Bakan Bey ‘Bu sene bir kere artış olacak.’ dedi. Hiç olmasın. Enflasyon da olmasın zam da yapmayın.” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.