Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücretlinin Kaç Yılda Konut Sahibi Olabileceği Hesaplandı

Ağır yaşam koşullarında asgari ücret ile geçinmeye çalışan vatandaşın kaç yılda konut sahibi olabileceği paylaşıldı. Detaylar haberde...
Asgari Ücretlinin Kaç Yılda Konut Sahibi Olabileceği Hesaplandı
HABER GİRİŞ

Asgari ücret ile yaşam mücadelesi veren bir vatandaşın her geçen gün ev sahibi olması daha da zorlaşıyor. Bu gerçeği gözler önüne seren İlke Vakfı Toplumsal Düşünce ve Araştırma Merkezi (TODAM) tarafından Toplumun Görünümü 2023 Kent ve Konut raporu yayımladı. Asgari ücretli bir vatandaşın kaç yılda konut sahibi olabileceğini paylaştı.

81 ilin ekonomiden eğitime, sağlıktan hukuka sosyoekonomik görünümünün ele alındığı raporda konut maliyetlerindeki artış ve konuta yönelik talebin yükselmesiyle konut piyasasında bir şişkinlik olduğu belirtildi.

Raporda konuta erişimin geniş toplum kesimleri için ciddi seviyede zorlaştığı not edildi.

Ortalama Bir Konutun Fiyatı Asgari Ücretin 241 Katına Tekabül Ediyor

2023’te konut fiyat endeksinin 2017’ye göre 10 kat arttığı belirtildi. Salgın sonrası konut fiyatlarında yaşanan patlamanın ardından enflasyonla birlikte 2022’de ilk kez Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatının asgari ücretin iki katına çıktığı aktarıldı. 2023 Aralık ayında ortalama bir konut fiyatı asgari ücretin 241 katına tekabül ettiği bildirildi.

2021 yılının Aralık ayında ortalama konut satış fiyatı 678 bin lirayken, 2023 yılının Kasım ayında bu değer 5 kat artışla 3 milyon 161 bin TL’ye ulaştığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’da ortalama bir konut fiyatının 2023 yılının Kasım ayında 4 milyon TL’yi aştığı not edildi.

Konut piyasasında şişkinlik olduğu ve buna bağlı olarak asgari ücretle geçinenlerin ev sahibi olmasının imkansız olduğu bildirildi.

Asgari ücretli bir çalışanın ortalama bir konuta sahip olması için en az 20 yıl boyunca bütün geliriyle ödeme yapması gerektiği bildirildi.

Aralık 2023 itibarıyla Türkiye’de ilanda olan kiralık konutların ortalama bedelinin 14 bin 288 TL olduğu aktarıldı. İstanbul’da ortalama kira bedelinin asgari ücretin 1,5 katına tekabül ettiği not edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.