Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asgari Ücret Zammını Belirleyecek Enflasyon Verisi için Beklenti Düşük

Bloomberg HT, asgari ücret için verilecek ara zammı belirleyecek olan mayıs ayı enflasyonuna ilişkin araştırmalarını paylaştı. Veriler, enflasyonun düşük geleceğine işaret etti.
Asgari Ücret Zammını Belirleyecek Enflasyon Verisi için Beklenti Düşük
Yorum

Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak ara zam için sahada araştırmaları süren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın elde edeceği sonuçlara eklenecek olan enflasyon rakamına ilişkin beklentiler paylaşılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 5 Haziran Pazartesi günü açıklayacağı mayıs ayı enflasyon verisine ilişkin Bloomberg HT kendi hesaplamalarını paylaştı.

Bloomberg HT’nin enflasyon anketi sonuçlarına göre nisanda düşüş eğilimini sürdüren tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) mayıs ayında da yükselmemesi bekleniyor.

Buna göre nisanda yıllık yüzde 43,68 artan enflasyonun mayıs ayı verilerinde yüzde 39,3’e gerilemesi tahmini yapılıyor.

Ankete katılan 15 kurumun beklentisinden elde edilen ortalamalara göre Mayıs 2023 dönemi için yıllık enflasyonun en yüksek yüzde 41,5; en düşük yüzde 38,1 seviyesinde kayda geçmesi bekleniyor.

12 kurumun katılımcı olduğu anket verilerinden elde edilen sonuçlara göre ise 2023’ün sonunda enflasyon beklentisinin yüzde 45 seviyesinde kalacağı öngörüldü.

Bir önceki anket sonuçlarında sene sonu için yıllık enflasyon beklentisi yüzde 46,8 seviyesinde olmuştu.

Kronik enflasyonla baş etmeye çalışan Türkiye’de aylık enflasyonda artış serisi en son geçen ay açıklanan nisan ayı verisi de eklendiğinde 52. ayda da sürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu