Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Temmuz Pazarlığında Görüşmeler Hızlandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Temmuz zammının belirlemesine ilişkin ikinci toplantısını yarın yapacak. Toplantıda, güncel ekonomik veriler görüşülecek. İşte detaylar;
Asgari Ücret Temmuz Pazarlığında Görüşmeler Hızlandı
HABER GİRİŞ

Asgari ücrete yapılacak Temmuz zammı için işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ikinci toplantısını gerçekleştirecek. Toplantıda, Türkiye’nin güncel ekonomik verileri görüşülecek ve taraflar zam rakamına ilişkin pazarlık yapacak.

Yeni belirlenecek asgari ücret rakamı, doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı dolaylı olaraksa toplumun tamamını ilgilendiriyor. 13 Haziran’da yapılan ilk toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Komisyon, ikinci toplantısını yarın saat 10.00’da yapacak.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporları sunacağı toplantıda, taraflar ara zam rakamına ilişkin pazarlık yürütecek.

Anadolu Ajansı (AA) toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’un saat 14.00’da bir araya geleceğini bildirdi.

Yeni Asgari Ücrete İlişkin Bir Rakam Konuşulmadı

İşveren tarafının denge, işçi tarafınınsa günün şartları dediği pazarlıkta geride kalan süre boyunca henüz bir rakam telaffuz edilmedi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol konuya dair açıklamasında görüşmelerin hızlı bir şekilde ve üçlü mutabakatla tamamlanmasını istediklerini söylemişti.

İstihdamı aksatmayacak sürdürülebilir ama dengeli zamma işaret eden Akkol, çalışanın da işverenin de beklentisini dikkate alan bir tutarın belirlenmesini istediklerine işaret etmişti.

Asgari Ücret Şu Anda Net 8 Bin 506 Lira 80 Kuruş

TÜRK-İŞ heyeti adına konuşan Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ise “Asgari ücretin, günün şartlarına göre, yaşanan ekonomik krize göre, ev kiralarına göre, hayat pahalılığına göre güncellenmesini istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Asgari ücret şu anda bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde ise net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşu sosyal güvenlik primi, 200 lira 16 kuruşu işveren işsizlik sigorta fonunu kapsıyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın