Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücretlinin Satın Alma Gücü 1999 Yılından Bu Yana %169 Kat Arttı

Milyonlarca asgari ücretli Aralık ayında yapılacak zam görüşmelerine odaklanırken, son 20 yıldaki artış oranı ve satın alma gücü paritesindeki gelişmeler değerlendirildi.
Asgari Ücretlinin Satın Alma Gücü 1999 Yılından Bu Yana %169 Kat Arttı
HABER GİRİŞ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, önümüzdeki ay 2020 yılında verilecek asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda toplantılara başlayacak.

7 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret tutarı, aslında beraberinde birçok hesaplamada da kullanıldığı için diğer gelir düzeyindekiler için de çok önemli.

Şimdi gözler Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu), Hak-İş (Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu) ve DİSK’in (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) oturacağı masadan çıkacak karara çevrildi. Milyonlarca asgari ücretli çalışan, maaşlarına ne kadar zam geleceğini merak ediyor.

İşveren tarafından verilen en düşük maaşı ifade eden asgari ücret her yıl devlet ve ilgili kurumların ortak kararıyla belirleniyor.

Asgari Ücret ZamAralık ayında yapılacak toplantılara ilişkin farklı senaryolar değerlendirilmeye başlandı. Eğer Yeni Ekonomi Programı’na göre 2020 yılı enflasyon hedefi olan %8,5 oranında artış yapılırsa net asgari ücret 2191 TL olacak.

Enflasyonun %12 seviyesinde hesaplanması halinde 2262 TL rakamı öngörülüyor. Eğer %10 oranında artış yapılırsa ise brüt 2814, net asgari ücret ise 2222 TL olarak tahmin ediliyor. Asgari ücret; barınma, giyinme, sağlık, yeme ve içme gibi temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için alınan en düşük ücret olarak tanımlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl %26,05 oranında zam yapılarak net maaş 2.020, brüt ise 2.558 lira olarak belirlenmişti. Avrupa İstatitik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Türkiye’de son on yılda brüt asgari ücretinde %36 oranında artış oldu.

Asgari ücretlinin satın alma gücü açısından değerlendirildiğinde Türkiye 25 Avrupa ülkesi arasında 10. sırada yer alıyor. Zirvede yer alan isim olan Lüksemburg’un puanı 1636 olurken, onuncu sıradaki Türkiye’nin puanı 1033 seviyesinde.

Asgari ücretin satın alma gücünü ifade eden 1033 puanı, 1999 yılında 384 seviyesindeydi. Yani geçen 20 yıl içerisinde %169 oranında artış oldu. Sırbistan’da 1999 ve 2019 yılları arasında asgari ücretin satın alma gücü %1555 oranında artış gösterdi. Fakat bu devasa artış oranına rağmen satın alım gücü açısından Türkiye standartlarının altında kaldığı dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.