Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret için Yüzde 55 Zam Gündeme Geldi

18 Aralık Pazartesi günü yapılacak olan ikinci asgari ücret görüşmelerinde masaya gelecek olan zam oranına dair tahminler gelmeye devam ediyor…
Asgari Ücret için Yüzde 55 Zam Gündeme Geldi
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren asgari ücret pazarlığı için dün komisyon ilk kez toplandı. Toplantıda masaya gelenler ve ikinci görüşmede konuşulacak rakamlara ilişkin değerlendirmeler paylaşılırken, Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman‘dan dikkat çeken bir yorum geldi.

Tarafların ilk toplantıda vergi konusunda anlaşma sağladığını belirten Duman, konunun ise hükümete iletildiğini ekledi. İşçi tarafını temsil eden sendikaların ikinci toplantıda masaya getirmesini beklediği oranı da açıklayarak şöyle ifade kullandı:

“Pazarlıkların yüzde 40’tan olacağına dair tavırları hakim. Zaten 6 aylık enflasyonun yüzde 38 olması bekleniyor. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan ücretlinin alım gücünün ezdirilmeyeceğinin mesajını verdi. Bu mantıkla yüzde 35 zammı ben düşünmüyorum.”

Masaya Yüzde 55 Üzeri Rakam Gelebilir

Pazarlıklar için tabanın yüzde 40 olacağı tahminini paylaşan Duman, işçi sendikalarının yüzde 55’in üzerinde bir rakamı da konuşmaya açma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Orta noktada buluşulacak makul oranın ise yüzde 50 olabileceği beklentisini dile getirerek, “Yani 17 bin 103 TL olması bana daha sıcak geliyor. Ben bu konuda anlaşma sağlanacağını düşünüyorum” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.