Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Desteğinde Yeni Düzenleme Talebi

EYT düzenlemesi nedeniyle çalışanının büyük kısmını kaybeden firmaların, işçi sayısı kriteri nedeniyle asgari ücret desteğinden yararlanamaması büyük sorunlara yol açıyor.
Asgari Ücret Desteğinde Yeni Düzenleme Talebi
HABER GİRİŞ

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, asgari ücret desteği konusunda görüşlerini dile getirerek, asgari ücret desteğinden yararlanabilmesi için geçerli olan bir önceki yıldan daha az işçi çalıştırmama yükümlülüğünün, haksız rekabete yol açtığını belirtti.

ASO Meclis Toplantısı’nda konuşan Ardıç, asgari ücret desteği hesaplamasının uzun vadeli sigorta kollarına tabi personel üzerinden yapıldığını ve firmaların 2023 yılında, bir önceki yılın altında bildirimde bulunması halinde bu destekten faydalanamayacağını söyledi.

EYT nedeniyle işten ayrılmaların arttığını, buna bir de firmaların asgari ücret desteğinden yararlanamama durumu eklendiğini belirtti.

“EYT’yi biz istemedik, EYT’yi kucağımızda bulduk. Bir anda işletmelerimizde 90 dakika sahada futbol oynayacak 45 yaşındaki arkadaşlarımızı emekli ettik. Hükümetimiz de dedi ki, asgari ücret desteğinden faydalanmak için bir önceki yıldan işçi sayın daha az olmayacak.” diyen Ardıç, firmaların yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Adaletin Sağlanması için Asgari Ücret Desteği Gözden Geçirilmeli

Sorunun çözülmesi ve adaletin sağlanması için desteğin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Ardıç, asgari ücrete gelen zammın artan, vergi ve akaryakıt fiyatlarının yılın ilk yarısında enflasyonun seyrini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İş dünyasının yılın ilk yarısında yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda kalacağını ancak ikinci yarıda enflasyonun düşmeye başlamasıyla birlikte yatırım ikliminin de iyileşeceğini düşündüğünü sözlerine ekledi.

Özsermayesi güçlü olmayan şirketlerin iflas ve konkordato riski ile karşı karşıya geleceğini, enflasyon muhasebesinin vergisel bir sonuç doğurmayacağını fakat 2024 yılı geçici vergi dönemleri itibarıyla yapılacak olan düzeltmeler sonrasında vergisel sonuçların görüleceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.