Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Borsada O Sektörleri Şişirebilir

Asgari ücrete yapılan zammın şirketlerin personel giderlerini artıracağı hesabı yapılırken borsaya yansımaların ne olacağı başka bir denkleme işaret etti.
Asgari Ücret Borsada O Sektörleri Şişirebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücrete gelen yüzde 49,11 oranındaki zammın günlük hayata etkileri çok boyutlu olurken, bir yansımanın da borsada okunacağı gündeme geldi. Asgari ücrete gelen zam emek yoğun sektörlerdeki maliyetleri artıracağı anlamına geldiğinden, bazı firmaların personel giderlerini yükseltmek zorunda kalacağı sonucu ortaya çıktı.

Bu sektörler ise asgari ücret ve altı çalışanların yoğun olduğu inşaat, sanayi, hizmet ve tarım dışı olarak öne çıkıyor.

Sektörler arasında personel sayısı yüksek olan şirketlerin maaş zammıyla birlikte gider kalemlerini artırması kaçınılmaz olarak görülüyor.

Çalışanlarına asgari ücretin üzerinde maaş verenlerin ise farkı korumak adına daha fazla artışa gitmesi mal ve hizmetlere de paralel olarak artış yapılacağı anlamına geliyor.

Bu nedenle şirketlerin bilançolarında kâr rakamlarını yukarı taşıyarak pozitif etkilemesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Enflasyondaki artışla yıldızı parlayan borsada günün sonunda yeniden fiyatların yukarı taşınacağı ve hisselere can suyu olacağı planı söz konusu olabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın