Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aselsan Hisseleri Gebze-Darıca Metro Hattı İhalesindeki Başarıyla Yükseliyor

Gebze-Darıca Metro Hattı'nın sinyalizasyon sistem çözümleri ihalesini kazanan Aselsan’ın borsadaki hisse senetleri gün içinde %1,5’e yakın yükseldi.
Aselsan Hisseleri Gebze-Darıca Metro Hattı İhalesindeki Başarıyla Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aselsan’dan yapılan açıklamada Gebze-Darıca Metro Hattı’nın sinyalizasyon sistem çözümleri ihalesini 17 milyon Euro bedelle kazanıldığı bildirildi.

Toplamda 28 aracın hizmet vereceği Gebze-Darıca Metro Hattı, Körfez bölgesindeki ulaşım için stratejik öneme sahip. Güne pozitif başlayan şirket hisseleri, açıklama sonrasında kazancını genişletti.

Aselsan’ın geliştirdiği özgün sinyalizasyon teknolojisi sayesinde, taşınan yolcu kapasitesi artacak.
Aselsan Gebze-Darıca Metro Hattı İhale Açıklaması
Kaynak: Twitter

Söz konusu sistem ile Haberleşme Tabanlı Tren Kontrol Sistemi (CBTC) ile aynı yönde hareket eden trenler arası servis zamanı aralıkları göz önünde bulundurup, böylelikle yolcu sayısının artırılması amaçlanıyor. Ek olarak daha önce geliştirilen özgün sürücüsüz metro sinyalizasyon sisteminin de kullanılacağı belirtildi.

Araç Üstü Sinyalizasyon Sistemi, kontrol merkezinden haberleşme sistemiyle aktarılan verilerin alınması başta olmak üzere bunların işlenip, ilgili birimlere aktarılması gibi görevleri yerine getirecek. Bunların yanında eğer tren belirlenen sınırlamalara uymazsa gerekli düzenlemeler yapılarak, müdahale edilebilecek.

Böylelikle trenlerin korunması, büyüklük, kapı ve hız kontrolleri sağlanabilecek. Bilgi ve sürüş güvenliği sağlayan sistem ayrıca uzaktan yönetim, arızaları hızlı belirleme ve müdahale, metro seferlerinde gecikmenin en aza indirilmesi gibi avantajlar sunuyor.

GCM Yatırım Banner

Şirket açıklamasında “Aselsan, proje için yapılan ihalede, rekabetçi ve kapsam olarak en güçlü teklifi vererek ipi göğüsledi. Ana yüklenici olan EZE İnşaat ile imzaların atıldığı projede çalışmalara hızlı bir şekilde başlandı.” ifadesine yer verildi.

Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS) hisseleri saat 14:36’da %1,02 değer kazancıyla 17,83 liradan işlem görüyor.
ASELS Hisseleri Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 17,65 TL’den kapanan Aselsan hisseleri, haftanın ikinci işlem gününe 17,7’den başladı. Günün ilk yarısında 17,99’a çıktıktan sonra kazancının bir kısmını geri verdi. Gün içi en düşüğü 17,68 olarak kaydeden şirket hisseleri şu sıralar 17,83’te seyrediyor.

Hisselerin günlük fiyat ortalaması da 17,83 olarak kaydedildi. Aselsan hisseleri haftalık bazda en düşük 17,41, en yüksek 18,03, aylık olarak en düşük 17,25, en yüksek 19,33 TL oldu. Yıllık bazda bakıldığında yatırımcısına %44 getiri sağlayan şirket hisseleri, en düşüğü 9,98 TL ile 23 Mart 2020’de, en yükseği 19,75 ile 1 Ekim 2020’de kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.