Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arjantin’den Radikal Karar: Uzmanlar Devalüasyon Bekliyor

Arjantin Merkez Bankası, ülkede yeni ekonomi programı açıklanana kadar dolara erişimi kısıtlama kararı aldı. Detaylar şöyle…
Arjantin’den Radikal Karar: Uzmanlar Devalüasyon Bekliyor
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonun uzun zamandır etkisini sürdürdüğü Arjantin’de geçtiğimiz haftalarda yapılan seçimlerde yeni Devlet Başkanı Javier Milei seçilmişti. Yeni başkan dolara olan desteği ve popülist söylemleri ile biliniyor.

Seçimlerin ardından Arjantin Merkez Bankası, ülkede doların değerini pezoya karşı artıracak bir karara imza attı. Banka enflasyonu düşürmek için açıklayacağı radikal ekonomi programı öncesinde, dolara erişimi yavaşlama kararı aldı.

Bankadan yapılan açıklamada, pezonun değerli olduğu ve döviz piyasasında uyumluluğun sağlanması için böyle bir kararın alındığı kaydedildi. Alınan karar sonrası yakın zamanda dövizde güçlü bir devalüasyon olacağı tahmin ediliyor.

Milei seçim propagandasında harcamalarda büyük kesintiler gerçekleştireceğini söylemişti. Yen, başkan bir başka açıklamasında, bugüne kadar hiçbir hükümetin bu kadar kötü bir ekonomiyi devralmadığını belirtmişti.

Kamu harcamalarında derin kesintiler yapma görevi, hiperenflasyon, yaklaşan durgunluk ve hükümetin rezervlerinin tamamen tükenmesi nedeniyle göz korkutucu görünüyor. Arjantin’in Ocak ayı sonuna kadar Uluslararası Para Fonu’na ve özel sektör alacaklılarına 4 milyar doların üzerinde ödeme yapması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan’ın hesaplamasına göre şirketin 2024 yılının tamamı için sırasıyla 90 milyar dolar ve 25 milyar dolarlık yerel para ve yabancı para cinsinden borç ödemesi borcu bulunuyor. Ülkede enflasyon son rakamlara göre yüzde 150’ye dayanmış durumda. Ülke son 20 yılın en kötü ekonomik buhranını yaşıyor.

Arjantin Ekonomi Bakanı Luis Caputo’nun ‘şok terapisi olarak adlandırılan yenı ekonomik planın ayrıntılarını bugün açıklaması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın