Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arjantin’de Ekonomi Bakanı İstifası ile Stablecoin’lere İlgi Arttı

Arjantin Ekonomi Bakanı geçtiğimiz günlerde istifa etmişti. Bu gelişme yatırımcıların daha fazla stablecoin almasına neden oldu.
Arjantin’de Ekonomi Bakanı İstifası ile Stablecoin’lere İlgi Arttı
Yorum

Dünyada kripto paralara ilginin yoğun olduğu başlıca ülkeler arasında Arjantin geliyor. Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman, geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini duyurmuştu. Bu gelişme sonrası dolara sabitlemiş stablecoin fiyatları, ülkenin borsalarında artış kaydetti.

Bu durum, istifa sonrası yatırımcıların daha fazla stablecoin aldığı anlamına geliyor. Arjantin’in en büyük üç kripto para borsası, tüketicilerin kendilerini, yüksek enflasyon nedeniyle ve Arjantin pesosunun (ARS) olası bir devalüasyonuna karşı korunmak istediğini bildirdi.

Guzman’ın istifasının ardından peso, bazı yerel borsa platformlarında, DAI ve Tether karşısında yaklaşık yüzde 15 değer kaybetti.

Arjantin’de Enflasyon Tırmanıyor

Guzmán’ın istifası, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ile Başkan Yardımcısı Cristina Fernández de Kirchner arasında, Mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 60 artması nedeniyle çıkan kavganın ardından gerçekleşti.

Arjantinliler yükselen enflasyona ve pesonun USD karşısında devam eden düşüşüne karşı korunmak için bir araç olarak kriptoya yöneliyor.

Arjantin merkezli kripto borsası Lemon Cash’in ticaret ve strateji başkanı Andrés Vilella Weisz, talep nedeniyle fiyatların yükseldiğini ve Guzman’ın istifasının ardından kripto dolarına olan talebin güçlü olduğunu söyledi.

2016’da, enflasyon etkisini göstermeden önce, bir ABD doları yalnızca 14.72 Arjantin pesosunu satın alabiliyordu. Geçen altı yıl içerisinde bir dolar ile 125,5 ARS satın alınabiliyor. Arjantinlilerin yaklaşık yüzde 21’inin 2021 yılı itibarıyla kripto para sahibi olduğu tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu