Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arjantin’de Bankaların Kripto Para Hizmeti Vermesi Yasaklandı

Arjantin Merkez Bankası tarafından yapılan düzenleme ile ülkedeki bankaların kripto varlık hizmeti sunmasını engellendi.
Arjantin’de Bankaların Kripto Para Hizmeti Vermesi Yasaklandı
HABER GİRİŞ

Kripto paralar her geçen gün daha yaygın hale geliyor ve ülkeler piyasayı düzenlemeye yönelik yeni adımlar atıyor. Son olarak Arjantin’den bu anlamda bir hamle geldi.

Arjantin Merkez Bankası, ülkede faaliyet gösteren bankaların kripto para ticareti sunmasını yasaklama kararı aldı. Karar ülkedeki iki özel bankanın, müşterilerine kripto para ticaretini sunacağını duyurmasının ardından geldi.

Bu bankalardan biri piyasa değeri açısından ülkedeki en büyük özel kredi kuruluşu olan Banco Galicia, diğeri ise 2017 yılında yerel olarak düzenlenmiş hizmetleri başlatan Brubank oldu.

Risklerin Azaltılması Hedefleniyor

Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, alınan karara sebep olarak, kullanıcılara ve finansal sistem için oluşturulabilecek riskleri azaltılmasının amaçlandığı gösterildi.

Düzenleyici ayrıca, kripto varlıklarının herhangi bir Arjantinli düzenleyici tarafından regüle edilmediğini vurguladı. Arjantin son yıllarda kitleler tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesinde büyük bir sıçrama gördü.

GCM Yatırım Banner

Ülkedeki yüksek enflasyon, insanların kripto paralara yönelme sürecini hızlandırıyor. Merkez bankası ise dijital varlıklara yönelik kısıtlayıcı yaklaşımı ile biliniyor. Kripto paraları kısıtlayan ülkelerin başında Çin geliyor.

Nüfus olarak dünyanın en büyük ülkesi, kripto para ticaretini ve ardından madencilik operasyonlarını yasaklama kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.