Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arjantin Rusya’ya Yaptırım Uygulamayacağını Açıkladı

Tek taraflı yaptırımların Arjantin’in yöntemi olmadığını söyleyen ülkenin dışişleri bakanı, Ukrayna-Rusya sorununun bu şekilde çözülemeyeceğini belirtti.
Arjantin Rusya’ya Yaptırım Uygulamayacağını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın birçok ülkesi Rusya’ya, Ukrayna’yı işgali nedeniyle ekonomik yaptırımlar uyguluyor. Bunlar arasında bazıları doğrudan Rusya’yı destekleyen kararlar alırken, bazıları tarafsız kalma yönünde tercih yapıyor.

Arjantin de Rusya’ya yaptırım ugulamayacağını duyurdu. Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero, Arjantin hükümetinin Rusya’ya karşı yaptırımları Ukrayna’daki ihtilafı çözmenin etkili bir yolu olarak görmediğini belirtti.

Arjantin yasalarının teoride bile tek taraflı yaptırımlar uygulamasına izin vermediğini dile getirdi. Bu karar açıklanırken, diğer yandan Rusya ve Ukrayna’ya durumu sakinleştirerek diyaloğa geri dönmeyi teklif ettiklerini söyledi.

Açıklamasında “Yaptırım ve abluka uygulamasının barış, diyalog ve diplomatik müzakereleri sağlamanın verimli bir yolu olduğuna inanmıyoruz.” ifadesine yer verdi.

Arjantin için Latin Amerika’nın çıkarlarının bir öncelik olduğunu söyleyen bakan, bunların şu anda daha önemli sorunlar olduğunu aktardı. Aynı zamanda diğer ülkelerin karşı karşıya olduğu insani krize de dikkat çekti.

“Avrupa’daki savaşın tüm kamuoyunun dikkatini çektiği doğru ancak Haiti’deki insani kriz daha az gerçek değil ve medya buna odaklanmadığı için ortadan kalkmıyor” diyerek, başka sorunların göz ardı edilmemesi gerektiğini aktardı.

Haziran ayında gerçekleştirilecek olan dokuzuncu Amerika Kıtası Zirvesi hazırlıkları kapsamında, bölgede gıda güvenliği konusunun tartışılması gerektiğinin altını çizdi.

Ülkeleri yargılamanın, yaptırımlar ve ablukalar uygulamanın Arjantin’in yöntemi olmadığını ve hiçbir zaman da olmayacağını söyleyen Cafiero, bu tür eylemlerin sadece daha fazla eşitsizliğe ve toplumsal kalkınmada gerilemeye yol açacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu