Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Rusya Yaptırımlarını Delenleri Kara Listeye Aldı

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, Batılı ülkelerin ve kendilerinin uyguladığı Rusya yaptırımlarından kaçanları, yaptırım listesine aldı.
ABD, Rusya Yaptırımlarını Delenleri Kara Listeye Aldı
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan kaçınma girişimlerinde yer alan kurum ve kişilerin belirlendiği, bunların yaptırım listesine alındığı söylendi.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’nin (OFAC) özel Rus bankası Transkapitalbank, 40’tan fazla Rus şahıs, Rus oligark Konstantin Malofeyev ve Malofeyev’e ait şirketlerin yaptırımları delenler arasına eklendiği bildirildi.

Bunun yanında Rusya’nın sanal para madencilik endüstrisinde faaliyet gösteren birçok şirketin de ABD’de Batı ülkeleri ve ABD tarafından uygulanan yaptırımları delmeye çalıştıkları aktarıldı.

Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian E. Nelson, “Hazine, Putin’in acımasız seçim savaşını desteklemeye yardımcı oldukları için Rusya’ya karşı ABD yaptırımlarından kaçan, kaçınmaya çalışan veya yardım edenleri hedefleyecektir” ifadesine yer verdi.

ABD’nin, uluslararası ortakları ile yakın koordinasyon içinde uyguladığı yaptırımlarla, Kremlin’in işgalini finanse etme yeteneğini bozmak için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Listeye eklenen ülkenin en büyük ticari bankalarından biri olan Transkapitalbank (TKB), 1992’den beri faaliyet gösteriyor. Bankanın temsilcilerinin Çin ve Orta Doğu dahil olmak üzere Asya’daki birçok bankaya hizmet sunduğu ve uluslararası yaptırımlardan kaçmak için seçenekleri denediği bildirildi.

Rus oligark Konstantin Malofeyev’in ise 2014 yılında Doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı faaliyetleri finanse ettiği ve Kırım’da ayrılıkçılığı teşvik eden Rusların ana finansman kaynaklarından biri olduğu hatırlatılarak, Ukrayna saldırısı nedeniyle uygulanan yaptırımlardan kaçma ve kötü niyetli etki faaliyetleri yürütme girişiminde olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.