Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arjantin 2024’te Ekonomide Toparlanma ve Enflasyonda Yavaşlama Bekliyor

Arjantin hükümeti bütçe teklifinde, gelecek yıl ekonomide toparlanma ve enflasyonda yavaşlama bekliyor. Detaylar şöyle...
Arjantin 2024’te Ekonomide Toparlanma ve Enflasyonda Yavaşlama Bekliyor
HABER GİRİŞ

Arjantin Ekonomi Bakanlığı tarafından, Kongre’ye gönderilen bütçe teklifine göre, ekonominin bu yıl yüzde 2,5 daralması ardından 2024’te yüzde 2,7 büyümesi bekleniyor.

Bütçe teklifinde, “GSYİH büyümesinin 2025-2026 döneminde yıllık yüzde 2,0 oranında devam etmesi bekleniyor” ifadesine yer verilirken, 2024 büyümesinin esas olarak ekonomik krizdeki beklenen toparlanma nedeniyle tarım sektöründeki toparlanmadan kaynaklanacağı ifade edildi.

Hükümet ayrıca ülkenin yıllık enflasyon oranının 2023’te yüzde 135,7, 2024’te ise yüzde 69,5 olmasını bekliyor. Bütçe teklifi aynı zamanda hükümetin ülke para biriminin 2023 için beklenen dolar başına 365,9 pesodan gelecek yıl keskin bir şekilde düşerek dolar başına 607 pesoya düşmesini beklediğini gösteriyor.

Güney Amerika ülkesi, fiyat artışlarının piyasayı sarsması nedeniyle ağır darbe alan tüketicileri fırsatlar ve daha ucuz seçenekler bulmak için günlük zorlu mücadeleye zorlayan üç haneli yıllık enflasyonla boğuşuyor.

Aylık enflasyon Ağustos ayında yüzde 12,4 ile 1991’den bu yana en yüksek rakama ulaştı. Fiyat baskılarındaki artış yoksulluk seviyelerini yüzde 40’ın üzerine çıkardı ve Ekim ayında yapılacak genel seçimler öncesinde geleneksel siyasi elitlere yönelik öfkeyi artırdı.

GCM Yatırım Banner

Ülke aynı zamanda pesodaki istikrarlı değer kaybı, negatif merkez bankası rezervleri ve kuraklığın tarım sektörü üzerindeki etkisi nedeniyle zayıflayan ekonomi nedeniyle Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan 44 milyar dolarlık bir anlaşmayı hayata geçirmek istiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.