Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Arçelik Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne Giren İlk Türk Şirketi Oldu!

Arçelik A.Ş. bu yıl Türkiye'den Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne giren ilk ve tek sanayi şirketi oldu. Şirket tarafından yapılan açıklama ve daha fazlası haberimizde...
Arçelik Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne Giren İlk Türk Şirketi Oldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Arçelik A.Ş. bir ilke imza attı. Dow Jones Gelişmekte olan Piyasalar Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren ilk ve tek Türk şirketi oldu. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, uluslararası yatırımcıların dikkate aldığı ve yakından takip ettiği en önemli göstergelerden biri olma özelliğinde. Bu nedenle Arçelik’in elde ettiği bu başarı hem şirket hem de ülkemiz açısından büyük önem arz ediyor.

Dow Jones Endeksi, dünya çapında şirketlerin sürdürülebilirlik performansını değerlendirme konusunda, dünyanın en prestijli platformlarından birisi.

Dow Jones Surdurulebilirlik Endeksi

Sadece lider şirketlerin girmeyi başardıkları sürdürülebilirlik endeksi, 23 farklı ülkede, 800 şirket arasından ekonomik, çevresel ve sosyal anlamda en iyi %10’luk dilimde bulunan şirketleri temsil ediyor. Takibe alınan şirketler; finansman, yönetim, etik faaliyetler, şeffaflık, iklim değişikliği önlemleri, risk yönetimi, çevresel ve sosyal performans, insan ve çalışan hakları gibi daha birçok konuda incelemeye tabi tutuluyor.

Arçelik tarafından yapılan açıklamada, amaçlarının sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğu belirtildi.

Arcelik Sirket Aciklamasi

Arçelik A.Ş. Üst Yöneticisi Hakan Bulgurlu, uluslararası yatırımcıların karar aşamasında, şirketlerin sürdürülebilirlik performansına baktıklarını söyledi. Dünyaya karşı sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Bulgurlu, adımlarını da bu doğrultuda attıklarını ifade etti.

Aynı zamanda FTSE Russell tarafından güçlü çevresel, sosyal ve yönetim performansı gösteren şirketlerin ölçümlendiği sorumlu yatırımlar endeksi FTSE4 Good Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi’ne de girmeyi başardı.

Gelismekte Olan En Buyuk 5 Sirketten Biri Oldu

Arçelik, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne bu yıl Türkiye’den giren tek sanayi şirketi olmasının yanında, Gelişmekte olan Piyasalar kategorisine giren en büyük 5 şirketten de birisi oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu