Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arazi Fiyatları Bir Yılda Yüzde 129 Arttı

Yatırımcıların arsa ve arazilere yönelmesiyle fiyatlar bir yılda yüzde 129 arttı. Endeksa, sektöre dair aylık verileri açıkladı.
Arazi Fiyatları Bir Yılda Yüzde 129 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Endeksa tarafından açıklanan Ağustos ayı verilerine göre Türkiye genelinde arazi fiyatları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 129 oranında artış gösterdi. 5 büyük il arasında en yüksek artış yıllık yüzde 158 ile Bursa olurken, onu yüzde 139’la Ankara izledi.

Geçen ay ülke genelinde arazi birim fiyatları en yüksek olan il, metrekare fiyatı 1.019 TL ile İstanbul olurken, onu 711 TL ile İzmir ve 533 TL ile Antalya takip etti.

Söz konusu dönemde Türkiye genelinde ortalama arsa birim fiyatı 2 bin 964 TL oldu.

En Yüksek Arsa Fiyatı İstanbul’da

İstanbul, arsa ortalama metrekare fiyatı 6 bin 331 TL ile en yüksek olarak ilk sırada yer aldı. İstanbul’un hemen arkasından 5 bin 463 TL ile Antalya ve 5 bin 12 TL ile İzmir geliyor.

İstanbul’da konut imarlı arsaların metrekare satış fiyatları, 2022’nin aynı ayına kıyasla yüzde 63 artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Ankara’da son bir yıl içerisinde konut imarlı arsaların değeri yüzde 92 arttı.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, aylık olarak açıklanan verilere bakıldığında konut sahibi olmanın zorlaştığını görmenin mümkün olduğunu, fiyatların artmasının ve krediye erişimin zorlaşmasının gayrimenkul yatırımcılarını arsa ve arazilere yönlendirdiğini söyledi.

Böylelikle arsa ve arazi satışlarının toplam satışlar içerisindeki payının son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.