Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple’ın Yeni Kararı iPhone 14 Müşterilerini Bekletecek

Apple, yaşanan üretim sıkıntıları sebebiyle iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerine yönelik güçlü talebe rağmen sevkiyatların bekleyeceğini açıkladı.
Apple’ın Yeni Kararı iPhone 14 Müşterilerini Bekletecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin teknoloji devi Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerine yönelik güçlü talebe karşılık Çin’deki Covid-19 kısıtlamalarından kaynaklı, yaşanan üretim sıkıntısının sevkiyatları azaltacağını belirtti.

Merkezi Çin’de olan dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısı Foxconn, ülkedeki sıfır Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle Çinli yetkililer tarafından 2 Kasım’da 7 gün süre ile üretimi durduruldu.

Bu durum üzerine Apple tarafından yapılan açıklamada tesisin şu anda önemli ölçüde azaltılmış kapasite ile çalıştığının bilgisi verildi. Bu sebeplerden kaynaklı iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerine yönelik güçlü talebe karşılık sevkiyatların beklemesi gerekeceği öngörüldü.

iPhone Üretimi Kasım Ayında Yüzde 30’a Kadar Düşebilir

Yıl sonundaki Apple satışlarını da etkileyecek olan söz konusu durumdan kaynaklı şirket, üretimin azaltılması nedeniyle müşterilerinin daha uzun sürelerde beklemesi gerektiğine dikkat çekti.

Reuters’ın haberine Çin’deki Covid-19 kısıtlamalarının Foxconn’un dünyanın en büyüklerinden biri olan Zhengzhou fabrikasındaki iPhone üretimini Kasım ayında yüzde 30’a kadar düşebileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Haberde pazar araştırmacısı TrendForce tahminleri de yer aldı. TrendForce, fabrikada yaşanan sıkıntılar sebebiyle Ekim-Aralık dönemindeki iPhone sevkiyat tahminini 80 milyondan 2 milyon adet azaltarak 3 milyon adede indirdi.

Çin’in Ekim Ayı İthalat ve İhracat Verilerinde Beklenmedik Tablo

Çin’de bugün açıklanan Ekim ayı ihracat ve ithalat verileri, beklenmedik bir şekilde daralarak dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki sıfır Covid-19 politikasının etkilerini gösterdi.

Ülkenin ihracatı önceki yıla göre yüzde 4,3 artış beklentilerinin aksine yüzde 0,3 azaldı. Çin’de ithalat da ise yüzde 0,1 artış beklentileri yerine ithalat yıllık yüzde 0,7 azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.