Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple’ın 3 Aylık Geliri Yüzde 3 Oranında Azaldı

ABD'li teknoloji devlerinden Apple’ın geliri beklentinin üzerinde gelse de yıllık bazda düşüş sergiledi.
Apple’ın 3 Aylık Geliri Yüzde 3 Oranında Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Teknoloji devi Apple, 2023’nin ilk çeyreğine ait finansal raporunu yayımladı. Şirketin 3 aylık geliri, 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 3 azalışla 97,3 milyar dolardan 94,8 milyar dolara geriledi. Gelirde bir düşüş olsa da piyasanın beklentisi olan 92,9 milyar dolardan daha fazla gerçekleşti.

Net kar ise yıllık bazda yüzde 3,4 azalarak 25 milyar dolardan 24,2 milyar dolara indi. Hisse başına kazanç 1,52 dolar, faaliyet marjı yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Yılın ilk çeyreğinde iPhone satışları artarken, tablet ve bilgisayar satışlarında düşüş oldu. Akıllı telefon satışları yüzde 1,5 artışla 51,3 milyar dolara yükseldi. Bu rakam 49 milyar dolar beklentinin üzerinde oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Apple

Öte yandan iPad satışları yüzde 12,8 azalarak, 6,7 milyar dolara, Mac satışlarının tutarı ise yüzde 31,3 düşerek 7,2 milyar dolara geriledi.

Apple CEO’su Tim Cook, zorlu ekonomik koşullara rağmen hizmet gelirde rekor kırdıklarını söyledi. 2030 yılına kadar karbon nötr ürünler ve tedarik zincirleri oluşturmaya yönelik ilerleme başta olmak üzere, uzun vadeli yatırımlara devam ettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Apple yöneticileri, tedarik zinciri sorunları iyileşirken gelirde beklenen düşüşe rağmen mevcut çeyrek için brüt kar marjlarının tahmin edilenden daha iyi olacağını söyledi.

Nasdaq’ta işlem gören Apple hisseleri (AAPL) günü yüzde 0,99 düşüşle 165,79 dolardan tamamladı.  Yılbaşından bugüne kadar yüzde 28 oranında artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın