Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple ve Google Para Basıyor!

2017 yılına ait ilk çeyrek karları açıklanıyor. Sonuçlara bakıldığında ise Google ve Apple'nin para bastığı görülüyor. İşte birinci çeyrek karları ve detaylar:
Apple ve Google Para Basıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın iki dev teknoloji şirketi Google ve Apple, 2017 yılının birinci çeyrek karlarını açıkladı. İki şirketin de karları beklentileri karşılamış durumda. Buna karşın gariplikler de yok değil. Bir yanda artan kar verileri yer alırken, diğer yanda düşen satışlar ve performanslar dikkat çekiyor. Ama onlar dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi ve beklenen yenilikleri ile göz doldurmaya devam ediyorlar.

Hem Google hem de Apple açıkladıkları ilk çeyrek bilanço rakamları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Rakamları gördükten sonra bizlere “adamlar resmen para basıyor” demekten başka da bir şey düşmüyor. Google’nin Alphabet isimli ana şirketi altında bulunan birimleri gün geçtikçe büyüyor. Apple ise yeni iPhone modelinin sızdırılan fotoğrafları ile ilgi çekmeye devam ediyor.

Google 2017’nin İlk Çeyreğinde Ne Kadar Kar Etti?

Google 2017'nin İlk Çeyreğinde Ne Kadar Kar Etti?Google, Alphabet isimli ana şirketine taşındıktan sonra çalışmalarına hız kazandırmışa benziyor. Üstelik her geçen gün internet sektörünü biraz daha avucunun içine alıyor. Alphabet ilk çeyrek karları da bunun ilk sıradan kanıtı oluyor.

Alphabet, 2017 ilk çeyreğinde yıllık bazda % 22 oranında bir artışla 24,5 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Bu gelirin, 5,42 milyar doları ise net karı temsil ediyor. Bu iyi bir kar olsa bile Google’nin 2014 verileri ile karşılaştırıldığı zaman düşük kalıyor. Ek olarak hisse başına kazanç, 7,73 dolara işaret ediyor. Bu rakam bir önceki çeyrekte 9,36 dolardı. Bu yüksek görünümlü düşük rakamların nedeni ise efektif veri oranının % 18’den % 20’ye yükselmesi.

Google’nin geliri, 2016 yılının Ocak – Mart döneminde 20,1 milyardı. Şimdi ise % 21,9 oranındaki artışla 24,5 milyar dolara ulaştı. Net karı ise % 21,8’lik artışla 7,6 milyar dolara yükselmiş oldu. 2016 yılında net kar, 6,24 milyar dolardı.

GCM Yatırım Banner

2017 yılına başarılı bir başlangıç yapan Google’nin “Other Bets” gelirleri ise 165 milyon dolardan 244 milyon dolara yükseldi. Böylece 7,5 milyar doları bulan işletme geliri ile 17,4 milyar dolarlık ciroya imza atmış oldu. Geçen günlerde 100 milyon dolarını çaldıran Google, elde ettiği ciro ile üzüntüsünü azaltmış olmalı.

Alphabet’in açıkladığı ilk çeyrek kar verileri sonrasında şirketin hisse senetleri, New York Borsası’nda % 5,1 oranında değer kazandı ve 937 dolardan alıcı buldu.

Apple 2017’nin İlk Çeyreğinde Ne Kadar Kar Etti?

Apple 2017'nin İlk Çeyreğinde Ne Kadar Kar Etti?Apple da para basmaya devam ediyor. Gelirini % 4,5 oranında arttırdı ve 52,9 milyar dolara yükseldi. Net karı ise % 4,8 oranında arttı ve 11 milyar dolara oldu. İlginç olan ise iPhone ve iPad satışlarında yaşana düşüşlere rağmen karın artmasıydı.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 Ocak – Mart döneminde şirketin geliri, 2016 yılının aynı döneminde göre artış gösterdi. Toplam gelirinin % 65‘i ise uluslararası satışlardan elde edildi. Dikkatleri çeken ise söz konusu dönemde, iPhone satışlarının 2016 yılının aynı dönemine göre % 0,8 oranında düşerek 50,8 milyona gerilemesiydi. Aynı şekilde iPad satışları da % 12,7 azaldı ve 8,9 milyona geriledi.

iPhone ve iPad satışlarındaki düşüşe rağmen Apple’nin karını arttırması ise dikkatleri çekti. Normalde iPhone satışları ile karını yükselten Apple’nin, diğer girişimlerinde de başarı elde etmesinin etkisi büyüğe benziyor. Apple Walt Disney’i satın alıyor haberleri ile dikkatleri üzerine çekmişti. Aynı zamanda Apple sürücüsüz araçlarının yola çıkış tarihi ile ilgili yeniden gündeme gelerek ilgiyi hiç kaybetmek istemediğini de göstermiş oldu.

Apple tarafından açıklanan şirket verilerinin sonrasında New York Borsası’nda işlem gören hisse senetleri değer kaybetti. Apple hisseleri bilanço açıklamasından sonra % 2,1 oranında değer kaybıyla 144,40 dolardan işlem gördü. günü, 147,52 dolardan kapattı. Düşüşün birkaç gün süreceği tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.