Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple CEO’su Tim Cook’un Çin Ekonomisini Suçlaması Piyasaları Karıştırdı!

Çin teknoloji sektörü, Tim Cook’un Çin ekonomisinin yavaşladığını söylemesinden sonra düşüş gösterdi. Detaylar aşağıda;
Apple CEO’su Tim Cook’un Çin Ekonomisini Suçlaması Piyasaları Karıştırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Apple CEO’su Tim Cook’un dünkü açıklamalarının ardından Çin’in teknoloji ağırlıklı Chinext kompoziti bugün yüzde 0.487 seviyesinde düşüş gösterdi. Shenzen kompoziti ve bileşenlerinde de düşüş kaydedilirken Shenzen endeksleri Çin teknoloji hisselerinin bir göstergesi olarak yakından izlendikleri için gerileme dikkat çekti.

Burada Çin borsalarının, kurumsal yatırımcılara kıyasla kısa vadeli duyarlılıktan daha çok etkilendiği düşünülen bireysel yatırımcılardan büyük ölçüde etkilendikleri belirtildi. Zira Çin’den gelen son ekonomik veriler de yavaşlayan bir ekonomiye işaret etmiş, ülkenin imalat sektörü hem resmi hem de özel PMI verilerine göre Aralık ayında daralmıştı.

Tim Cook da bu duruma vurgu yaparak dün verdiği bir demeçte, ABD ile Çin arasındaki süregelen ticaret gerilimlerinin Pekin ekonomisi üzerinde ilave baskı uyguladığını söyledi.

Apple CEO'su Tim Cook: Çin Ekonomisi Yavaşlıyor Öncesinde de Tim Cook, yatırımcılara bir mektup göndermiş ve Apple’ın ilk çeyrek için beklentilerini düşürdüğünü açıklamıştı. Buna göre teknoloji devi, daha önce öngördüğü 89 ila 93 milyar dolarlık gelir beklentisini 84 milyar dolara, brüt marjını da yüzde 38 ila 38.5 seviyesinden yüzde 38’e düşürdü. Beklentilerini düşürmesine gerekçe olarak da Çin’in zayıflayan ekonomisini ve beklenenden düşük iPhone gelirlerini gösterdi.

Apple beklenenden düşük gelirin öncelikle Çin’de olduğunu ancak diğer ülkelerdeki yeni iPhone modellerindeki yükseltmelerin de düşündükleri kadar güçlü olmadığını kaydetti.

Apple CEO'su Tim Cook: İlk Çeyrek Beklentilerini Düşürdü Öte yandan Apple hisseleri duyurunun ardından yüzde 7 civarında geriledi. Apple CEO’su Tim Cook da konuyla ilgili açıklamasında; “sonuçlara bakarsanız, eksiğimiz yüzde 100’ün üzerinde iPhone’dan geliyor ve bu öncelikli olarak Çin’den kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı. Bunun yanında, ekonominin ikinci yarıda yavaşlamaya başladığının açık olduğunu belirterek ticaret anlaşmazlıklarının Asya’nın en büyük ekonomisi üzerinde baskı yarattığını söyledi.

Bu açıklamaların hemen ardından Çin’in tüm teknoloji sektöründe düşüş görülürken bazı Apple tedarikçileri düşüşten daha çok etkilendi.

Çin'in Tüm Teknoloji Sektöründe Düşüş Görüldü Shenzen’de Luxshare yüzde 3.5 düşerken, Suzhou Dongshan yaklaşık 10 10 seviyesinde düştü. Hong Kong’da listelenen Çinli Apple tedarikçilerinin hisseleri de etkilendi ki lens üreticisi Sunny Optical yüzde 5.01 seviyesinde, AAC Technologies de yüzde 5.2 seviyesinde düştü.

GCM Yatırım Banner

Tayvan’da büyük fason üretici Hon Hai Precision ya da Foxconn yüzde 1.8 seviyesinde Pegatron ise neredeyse 1.4 seviyesinde geriledi. Güney Kore’de ise endüstri ağırlıklı Samsung Electronics yüzde 1.81, yonga üreticisi SK Hynix yüzde 3.63 ve LG Display 0.28 seviyesinde düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.