Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple Güç Kaybediyor: Satışları Yüzde 19 Düştü

Dünyanın en büyük akıllı telefon şirketleri arasındaki pazar savaşı, dengeleri değiştirdi. Apple’ın Çin’deki satışları sert düştü. İşte detaylar;
Apple Güç Kaybediyor: Satışları Yüzde 19 Düştü
HABER GİRİŞ

Amerikalı teknoloji devlerinden biri olan Apple, Asya’daki gücünü kaybediyor. Şirketin 2024’ün ilk çeyreğinde Çin’deki akıllı telefon satışları 2023’e kıyasla yüzde 19,1 düşerek ciddi şekilde geriledi.

Apple’ın satışları gerilerken Çinli teknoloji şirketi Huawei Technologies’in satışları yüzde 69 oranında yükseldi ve Apple’ın Pazar payını düşürdü.

Counterpoint Research tarafından paylaşılan verilere göre Apple’ın 2023’ün ilk çeyreğinde Çin’de yüzde 19,7 olan pazar payı, 2024’ün ilk üç ayında yüzde 15,7’ye düştü. Huawei’nin Pazar payı ise yüzde 9,3’ten yüzde 15,5’e yükseldi.

Tüketicilerin tercihlerinin ve rekabetçi ortamın dünya devlerinin pazar payını ve satışlarını etkilediği düşünülüyor. Huawe’nin hem pazar payı hem de satışlarındaki başarının ABD tarafından uygulanan ticari kısıtlamalara rağmen gerçekleşmesi dikkat çekici bir durum olarak karşılanıyor.

13 Aralık 2023’te 197 dolar olan Apple hisseleri, 23 Nisan 2024’te 166,5 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın