Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ayı Piyasası Lider Avına Çıktı, Hedef Apple Olarak Yorumlandı!

Apple 2016'dan bu yana sergilediği performansı düşürdü. Kırılan yukarı yönlü hareket, endeksleri aşağı çekiyor. Ayrıntılar şöyle;
Ayı Piyasası Lider Avına Çıktı, Hedef Apple Olarak Yorumlandı!
HABER GİRİŞ

Ayı piyasaları yeni bir lider için ava çıktı! Yoğun değer kayıpları sergileyen şirketlerin değerlendirildiği ayı piyasalarında Apple Inc. hisse senedi AAPL %1.11’lik bir paya sahip. Wall Street sokaklarında dünya finans piyasalarının yakından takip ettiği hisse senetleri rallisinde, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple’nin sergilediği performans yatırımcıları endişelendiriyor. Yarışın ünlü şirket liderliği olmadan ivme kazanmış kazanmayacağı yönünde kafalar karışık.

Küresel ekonomik gelişmelerden bağımsız hareket eden bazı teknoloji şirketleri yatırımcılar açısından son yıllarda gözde araçlardan biri haline gelmişti. Ancak yakından takip ettiğimiz özellikle ABD ve Çin ticaret savaşları bu akımın havasını bulandıran en büyük engel olarak değerlendiriliyor.

Baş çeken olarak nitelendirilen teknoloji şirketleri hisse senetleri bu olumsuz süreçte doğrudan reaksiyon gösteren konumda yer alıyor. Şirketlerin endeks ağırlığı yüksek olduğu kaynaklı, grafiklerde yukarı yönlü ivmelenmenin eskisi kadar istikrarlı devam edeceği konusunda umutlar azalıyor.

AAPL Yükseliş Serisini Bozmuş Olabilir

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Piyasa değeri 1 trilyon dolar değerinde olan iPhone üreticisi, Ekim ayında 200 milyar dolar civarında volume kaybetmişti. Belirli bir zaman diliminde alım satım dengesindeki değişimi değerlendiren volüm, şirketin hisselerine bakışı negatif etkiledi.

Dow Jones pazar verilerine göre AAPL 2016 Mayıs ayına kadar getirdiği boğa (yükseliş) serisini sona erdirme tehlikesi ile karşı karşıya. Teknik hacminde %17’lik bir düşüş gözlemlenen kağıt, bir ayı piyasasını yani %20 civarında değer kaybını karakterize eden bir tabloya işaret ediyor. 

GCM Yatırım Banner

Öte yandan Apple Ekim ayında gerçekleşen ve küresel borsa değerlerinde yaklaşık 5.5 trilyon dolarlık bir kaybın ifade edildiği 1987 endekslerindeki kaosu hatırlatan harekette, çift haneli değer kayıpları gösteren Amazon Inc. ve Netflix Inc. gibi yüksek gelirli hisse senetlerine kıyasla daha dirençli bir görünüm oluşturmuştu.

Bu ay başında Apple önceki verilerine nispeten daha yatayda bir gelir tahmini yayınlamıştı. Bu aksiyon, şirketin 1 trilyon dolarlık montunu çıkardı ve piyasa düşüşlerini geniş boyutlara taşımıştı. Diğer taraftan açıklanan iki kilit iPhone tedarikçisinden gelecek aylara yönelik getiri tahminlerindeki azalma, AAPL işlemlerinde geri çekilmeye hız kazandırmıştı.

Fort Pitt Capital ve Yatırımcılar Endişeli

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Fort Pitt Capital Group’tan Kim Forrest, Apple ve diğer teknoloji şirketlerinde gözlenen durgunluğun istikrarını koruması ve negatif bölgede ivme kazanmasının yatırımcılar için sıkıntılı bir gelişme sinyali olarak algılandığını belirtmişti. Fort Pitt’in de gördüğü tablonun olumlu olmadığı dile getirilmişti.

Piyasalardaki teknoloji şirketleri hisselerinde görülen hızlı elden çıkarmanın (sell off) diğer sektörlere de yayıldığı dikkatimizi çekmişti. Bu olumsuz gelişmeyi sektör şirketlerinde ve çalıştıkları tedarik zincilerinde negatif yansıma olarak gözlemiştik. 

Apple’nin Ayı Piyasasında Yalnız Kalmayacağı Yorumlandı

Endeksleri Aşağı Çeken Apple'nin Ayı Piyasasında Yalnız Kalmayacağı YorumlandıApple piyasa değerine göre ağırlıklandırılmış S&P 500’de yaklaşık %4 ve fiyat ağırlıklı Dow Jones endeksinde yaklaşık %5’e tekabül eden doğrudan ve dolaylı bir ağırlığa sahipti. S&P ve Dow J endekslerinde Amazon ile kıyaslandığında S&P 500’ün Eylül ayına kadar sergilediği 9 aylık hareketin yaklaşık %13’ünü oluşturmuştu.

Bu iki hisse senedi ve Microsoft Corp. hissesi rallide teknik yavaşlama başlamadan önce yılık ilk 9 ayında endekse %35 oranında bir temsiliyet göstermişti.

Apple endekste gösterdiği “u” dönüşülerinin sürükleyicisi oldu ve Perşembe gününe kadar gerçekleşen negatif duruşun %11’ine tekabül ettiği gözlemlenmişti. Apple’nin ayı piyasalarında yalnız kalmayacağı yorumlanırken; Amazon, Facebook ve Netflix’in de katılacağı yorumlanıyor.

Bu senaryoda son yıllarda büyük endeksleri daha da güçlendiren bu şirket hisse senetleri açısından çarpıcı bir terse dönüş görülebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.