Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple’ın Amiral Gemisi iPhone Modelleri Yılın İlk Çeyreğinde İpi Göğüsledi

Apple’ın üst seviyeye hitap eden iPhone modelleri 2020’nin ilk çeyreğinde en çok satan telefonlar oldu.
Apple’ın Amiral Gemisi iPhone Modelleri Yılın İlk Çeyreğinde İpi Göğüsledi
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Apple, iPhone modelleri ile çok büyük bir pazar payına sahip olmakta. Ağırlıklı olarak amiral gemisi modeller geliştiren şirket, bu modellerin yanında uygun fiyatlı seçenekleri de kullanıcılara sunuyor. Son yıllarda iPhone XR ve iPhone 11 gibi modeller kullanıcılardan büyük ilgi görüyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışma 2020 ilk çeyrek verilerinde iPhone 11’in satış rakamları ile damga vurduğunu ortaya koymuştu. Mobil cihaz kullanıcıları son yıllarda bütçe dostu telefonlara daha fazla ilgi göstermeye başladı. Apple’ın satışlarında da bu etkiyi görmek mümkün.

Ancak her yıl üst seviye amiral gemileri en çok konuşulan cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada da Apple, Samsung ve Huawei gibi başlıca üreticiler arasında yoğun bir rekabet söz konusu. Counterpoint Search tarafından yapılan son araştırma üst seviye telefonlarda Apple’ın rakiplerini geride bıraktığını gösteriyor.

Premium iPhone’lar Rakiplerini Geçti

Premium iPhone’lar Rakiplerini Geçti

Araştırma şirketi Counterpoint Research tarafından yapılan çalışma fiyatı 400 dolar üzerinde olan akıllı telefon modellerine olan ilgiye yönelik. Bu fiyatın üzerinde olan telefonlar üst seviye ve premium olarak sınıflandırılıyor. Corona virüsü nedeniyle son dönemde akıllı telefon pazarında önemli bir daralma yaşandı. Şirketler hem üretim hem de tedarik sürecinde sıkıntılar yaşıyor. Yılın ilk çeyreğinde toplam satışlarda yüzde 13 oranında bir düşüş yaşandığı belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Raporda en fazla satan 5 amiral gemisinin 4’ünün iPhone modeli olduğu görülüyor. Yılın ilk çeyreği itibarıyla Çinli teknoloji şirketleri Oppo ve Xiaom’nin de yükselişleri dikkat çekiyor. Özellikle Xiaomi’nin 3 farklı pazarda yükseliş trendini sürdürdüğü belirtiliyor. Premium seviyede yer alan akıllı telefon pazarının yüzde 57’si Apple imzalı cihazlar olmakta. Apple bu sıralamada Samsung ve Huawei takip ediyor.

Apple, Samsung ve Huawei Büyük Paya Sahip

Apple, Samsung ve Huawei Büyük Paya Sahip

Xiaomi ise elde ettiği yükseliş ile ilk 5 üreticinin arasında girmeyi başardı. İlk 3’te yer alan Apple, Samsung ve Huawei’nin tüm pazarın yüzde 88’ine hakim olduğu belirtiliyor. Apple’ın geçtiğimiz yılın Eylül ayında tanıttığı iPhone 11 modelleri hemen her pazarda büyük başarı elde etti ancak en yüksek rakamlar Çin’de elde edildi.

Huawei’nin P40 ve Mate 30 gibi üst seviye telefonlarında Google servislerinin yer almaması şirketin en büyük handikapı olarak karşımıza çıkıyor. Buna rağmen şirket Latin Amerika, Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika tatmin edici sonuçlara ulaştı.

Bu sıralamada Samsung’un bir modelinin yer almaması ise dikkat çekiyor. Şubat ayında tanıtılan Galaxy S20 serisinin beklentilerin altında kaldığı belirtiliyor. Genel itibarıyla kullanıcıların üst seviye telefonlara daha az harcama yaptığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.