Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AP’nin 2023 Sakharov Ödülü Adayları Arasında Elon Musk da Var

Avrupa Parlamentosu tarafından yaşamını insan hakları ve özgürlüklerini savunmaya adayan kişilere verilen Sakharov Ödülü'nün 2023 adayları belli oldu.
AP’nin 2023 Sakharov Ödülü Adayları Arasında Elon Musk da Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Parlamentosu tarafından yaşamını insan hakları ve özgürlüklerini savunmaya adayan kişilere verilen Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nün bu yılki adayları duyuruldu.

Geçen yıl, Rusya’nın işgaline karşı verdikleri mücadeleyi onurlandırmak adına Ukrayna halkına verilen ödülün yeni adayları arasında özellikle Elon Musk ismi dikkat çekti.

Kimlik ve Demokrasi Grubu “Musk”ı Aday Gösterdi

Elon Musk, parlamentodaki sağ ve aşırı sağcı “Kimlik ve Demokrasi” grubu tarafından aday gösterilirken, dikkat çeken diğer aday ise İran’da geçen sene hayatını kaybeden Mahsa Emini ve İranlı kadınlar oldu.

Kimlik ve Demokrasi grubu, eski ismiyle Twitter’ın (X) önceki yönetiminin kullanıcıların ifade özgürlüğüne zarar veren uygulamalarını ifşa etmesi nedeniyle Musk’ı bu ödüle aday gösterdiklerini belirtti.

Ödüle aday gösterilen diğer isimler arasında Afgan eğitim aktivistleri Marzia Amiri, Parasto Hakim ve Matiullah Wesa ile Gürcistan’ın Avrupa yanlısı halkı ve Gürcistan’ın eski kamu savunucusu Nino Lomjaria bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Kendisini iklim değişikliğine karşı ve insan hakları için mücadele etmeye adamış genç Ugandalı iklim aktivisti Vanessa Nakate, Nikaragualı insan hakları savunucuları Vilma Nunez de Escorcia ve Mgr Rolando Jose Alvarez Lagos ile farklı ülkelerden kadın hakları savunucuları Justyna Wydrzynska, Morena Herrera ve Colleen McNicholas diğer adaylar arasında bulunuyor.

Ödülün Sahibi 19 Ekim’de Belli Olacak

1988 yılından bu yana düzenli olarak AP tarafından dünya genelinde düşünce özgürlüğünü savunan kişi veya kurumlara verilen Sakharov Ödülü’nün üç finalisti 12 Ekim‘de belli olacak.

19 Ekim‘de ise AP Başkanı Roberta Metsola ve parlamentodaki siyasi grupların liderleri 2023 yılı ödülünü kimin hak ettiğine karar verecek ve ödül sahibini bulacak. Ödül töreni, 13 Aralık tarihinde Strazburg’da AP Genel Kurulu sırasında düzenlenecek.

2021 Sakharov Ödülü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidar üzerindeki hakimiyetine meydan okuma çabaları nedeniyle hapisteki Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny’ye verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.