Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AP Benzinli ve Dizel Araç Satışının Yasaklanmasını Onayladı

Avrupa Birliği bir süredir gündemde olan bir konuya dair nihai kararını verdi. 2035’ten itibaren dizel ve benzinli araç satışı yasaklanacak.
AP Benzinli ve Dizel Araç Satışının Yasaklanmasını Onayladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel ısınma ve sera gazı etkisiyle meydana gelen iklim değişikliği artık tüm dünyanın ve hükümetlerin en önemli konuları arasında yer alıyor. Birçok şirket karbon nötr ve yenilenebilir enerji politikasıyla adım atarken, Avrupa’dan önemli bir karar geldi.

Avrupa Parlamentosu (AP), Çarşamba günü sera gazı emisyonlarını azaltmak, arazi kullanımı değişikliği ve ormancılık sektörlerinde doğal karbon emilimini iyileştirmek için önerilen bir önergeyi, 472 evet oyuyla kabul etti.

Buna göre 2030 yılına kadar sera gazı azaltma hedefini yüzde 57’ye çıkardı. AB’nin iklim politikasında karbon nötrlüğe giden yolun her zamankinden daha önemli olduğu bunun, tarım alanlarının kullanımı, bozulmuş alanların restorasyonu ve orman yönetimi için de geçerli olduğu belirtildi.

Parlamento’nun onayladığı önerge aynı zamanda sıfır emisyon politikası çerçevesinde 2035 yılından itibaren dizel ve benzinli yeni binek otomobillerin ve hafif ticari araçların satışını yasaklanmasını da içeriyor.

Buna göre söz konusu tarihten itibaren içten yanmalı motorlu araçlar yerine sadece elektrikli ya da hidrojenli yeni araçların satışına izin verilecek. Kararın yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Önerge yasalaştıktan sonra otomobil üreticileri, yeni otomobillerinin karbon emisyonlarını 2030’dan itibaren binek otomobiller için yüzde 55, ticari araçlar için yüzde 50 azaltmak zorunda kalacak.

AP milletvekili Alexandr Vondra konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Elbette elektrikli otomobillerin fiyatları bataryaları ile orantılıdır ve fiyatlar içten yanmalı motorlu otomobil fiyatlarına göre pahalıdır. İkinci el otomobillerin satışına ise bir engel getirilmediğinden piyasada geçici de olsa bir belirsizlik olacaktır. Bu nedenle fiyatlar orada da artışa geçecektir” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.