Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anlaşma Tamamlandı! Milyar Dolarlık Dış Kaynak Sağlandı

Bakan Şimşek, deprem sonrası bölgeyi kalkındırmak amacıyla yapılan çalışmalar hakkında konuşarak, bu kasamda AYB ile imzalanan anlaşmayı duyurdu. Detaylar haberde...
Anlaşma Tamamlandı! Milyar Dolarlık Dış Kaynak Sağlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile imzalanan anlaşma hakkında konuşarak, Türkiye’nin dış finansman miktarına yönelik açıklamada bulundu.

Bakan Şimşek, depremin yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla AYB’den 400 milyon euroluk finansman sağlandığını ve anlaşmanın imzalandığını duyurdu.

AA muhabirine değerlendirmede bulunan Şimşek, bu yıl Kasım ayı itibarıyla proje finansmanı amacıyla sağlanan dış kaynak miktarının 7,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

AYB’den en son 2018 yılında proje amacıyla finansman sağlandığını hatırlatan Bakan Şimşek, “Diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi AYB ile de iletişimimiz çok daha güçlü bir hale gelmiştir.” dedi.

“Türkiye Deprem Sonrası Yeniden İmar Çerçeve Projesi” kapsamında kullanılmak üzere 400 milyon euro tutarındaki finansmanın İLBANK’a karşılıksız tahsis edileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Deprem sonrasında bölgenin yeniden inşa edilmesi çalışmaları hakkında konuşan Bakan Şimşek, “Bölgeyi yeniden inşa etmek için bu yıl gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 3’ünü harcıyoruz.” dedi.

Açıklamalarını sonlandıran Şimşek, AYB’nin bu desteğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Avrupa Birliği’ne Türkiye ile gösterdiği dayanışmadan dolayı teşekkürlerini iletti. (AA)

“Finansal Kuruluşlarla İlişki Güçleniyor”

Bakan Şimşek, söz konusu açıklamaları hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Şimşek, Türkiye’nin uluslararası finansal kuruluşlarla olan ilişkisinin güçlendiğini belirtti. Makro finansal istikrarı sağlamak için uygulamaya konulan programa güçlü bir destek olduğunu belirtti. Uluslararası rezervleri artırarak kırılganlığın azaltıldığını bildirdi.

Enflasyon ve cari açıkta kalıcı düşüş için ne gerekiyorsa yapmaya devam edileceğinin mesajını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.