Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anlaşma Sağlanamadı! Türk Metal Sendikası Masadan Kalktı

Türk Metal Sendikası ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında devam eden MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi'nde anlaşma sağlanamadı. Detaylar haberde...
Anlaşma Sağlanamadı! Türk Metal Sendikası Masadan Kalktı
HABER GİRİŞ

Eylül ayında Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında başlayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin beşinci oturumu bugün İstanbul’da gerçekleşti. 2023-2025 yıllarını kapsayan sözleşme görüşmesinde taraflar anlaşamadı. Türk Metal sendikası masadan kalktı. Uyuşmazlık tutanağı tutuldu.

Görüşmeler kapsamında 33 ana madde, 47 ek madde ve 3 geçici madde olmak üzere toplam 83 madde ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamadı.

Anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışına ilişkin maddeler ve sosyal haklara bağlı olan parasal maddeler yer aldı.

Türk Metal Sendikası tarafından yapılan açıklamada, müzakerede sosyal diyalog anlayışıyla hareket edildiği bildirildi.

“Anlaşma 3 Yıllık Olsun”

MESS’in sözleşmenin üç yıllık olmasını talep ettiği aktarıldı. Buna karşın Türk Metal Sendikası’nın  teklifine karşı ilk 6 ay için yüzde 35, diğer 6 aylık periyotlar için TÜFE oranında artış önerdiği, sosyal haklara ise 1. yıl için yüzde 65, 2 ve 3. yıllar için de TÜFE oranı kadar artış teklif edildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Türk Metal Sendikası’nın, sergilenen bu uzlaşmaz tutum nedeniyle sözleşme masasını terk ettiği, uyuşmazlık tutanağını tutarak arabuluculuk sürecini başlattığı bildirildi.

Sendikanın, işçinin alın terlerine halel getirmemeye, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında hak ve adaletten taviz vermemeye kararlı olduğu Türk Metal Sendikasının üyelerinin sendikalarına emanet ettiği alın terlerine halel getirmemeye, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında hak ve adaletten taviz vermemeye kararlı olduğu vurgulandı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın