Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ankara’nın İhracat Başarısı! 2023’te Tarihi Zirve

Türkiye, 2023 yılında gerçekleştirdiği ihracatla tarihi bir başarı elde ederek Cumhuriyet tarihindeki en yüksek rakama ulaştı. Detaylar haberin içerisinde;
Ankara’nın İhracat Başarısı! 2023’te Tarihi Zirve
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye 2023 yılında 255 milyar 809 milyon dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Ankara, söz konusu dönece ihracatını 2022’ye göre yüzde 5,9 artırarak 12 milyar 264 milyon 514 bin dolara çıkardı.

Başkentin en fazla dış satım gerçekleştirdiği ülkeler 956 milyon 159 bin dolarla Almanya, 856 milyon 452 bin dolarla Çin, 627 milyon 700 bin dolarla Romanya ve 477 milyon 922 bin dolarla Irak oldu.

İhracatın dağılımı incelendiğinde sektörler arasında makine ve aksamları 1 milyar 782 milyon 134 bin dolarla ilk sırada yer aldı.

Bu sektörü 1 milyar 688 milyon 652 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1 milyar 476 milyon 121 bin dolarla otomotiv endüstrisi ve 1 milyar 79 milyon 904 bin dolarla madencilik ürünleri takip etti.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, küresel ticaretteki zorluklara rağmen Türkiye’nin ihracatta rekor kırmasının önemini vurguda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ardıç açıklamasında, “Üretimimiz arttığında dış ticaret açığımız artıyor, üretim zayıfladığında ise düşüyor. Bu kısır döngüden kurtulmak için yerli payı ve katma değeri daha yüksek olan üretimi artırmamız son derece önemli.” dedi.

Ülkenin dış ticaret açının 106 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsattı. Dış ticaret açığının azaltılması için teknoloji düzeyi ve verimliliğin artırılması gerektiğini vurgulayarak; AR-GE ve inovasyona önem verilmesi, yeşil ve dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Ankara’nın ihracatındaki artışın sadece başkentin değil ülkenin üretimine ve ihracatına önemli katkı sağladığını ve bunun Ankaralı sanayicilerin başarılı performansını yansıttığını savundu.

Ardıç, “Ankara’da sanayinin gündemi artık tamamen değişimdir. Asıl hedefimiz ise uluslararası düzeyde teknolojiyi ve yenilikleri üretecek noktaya ulaşarak, ihracat hacmimizi daha da yukarı çıkarmak olacaktır.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın