Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ankara’da Toplu Ulaşıma Zam mı Geliyor? ABB’den Açıklama Geldi!

Ankara'da ekmeğe yapılan zammın ardından ulaşımda da fiyat artışının gerçekleşebileceği duyuruldu. Konuyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. İşte ulaşım zammına ilişkin detaylar..
Ankara’da Toplu Ulaşıma Zam mı Geliyor? ABB’den Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yıl ile birlikte en çok konuşulanlardan biri zam konusu oldu. Hal böyleyken Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB) ulaşım konusuna yönelik zam açıklaması geldi.

ABB tarafından yapılan yazılı açıklamada Ankara’da ulaşıma üst üste zam yapılmaması için girişimlerin devam edeceği belirtildi.

EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CVG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20,77 TL’ye yükseltildiği ifade edildi. Maliyetin yüzde 1000’den daha fazla arttığı açıklandı.

EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı Kasım ayı toplam giderinin 382 milyon TL olduğu ve bilet gelirinin ise 120 milyon TL olduğu aktarıldı. Aylık zararın 262 milyon TL olduğu ifade edildi.

ABB açıklamasında CNG’de kullanılan doğal gazın tüm Türkiye’de kullanılan doğal gazın binde 28’i olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bilet Fiyatlarına Zorunlu Zam Yapılabilir

Güncel bilet fiyatları şu şekilde açıklandı:

“Tam bilet 6,5 TL, öğrenci bileti 3,5 TL ve öğrenci abonmanın ise aylık 90 TL.”

Söz konusu koşullardan dolayı ilk Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, tam biletin 9,5 TL, öğrenci biletinin 4,75 TL ve öğrenci abonmanının ise aylık sınırsız 140 TL olmasını gündeme getirileceği ifade edildi.

ABB, bu süreçte CNG fiyatında vatandaşın lehine yeni vergi düzenlemesinin yapılması için Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ile görüşmenin yapılacağı bilgisini verdi. Bu düzenlemenin yapılmaması durumda bilet fiyatlarına zam yapılmasının zorunlu olacağı aktarıldı.

Bu gelişmelerin öncesinde Ankara’da zam konusunun konuşulduğu faktörlerden biri emek oldu. Ekmeğe yapılan zammın ardından konuşa yapan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı, Ocak-Şubat aylarında son 4 ayıdır diğer illerde uygulanan fiyatın Ankara’da da uygulandığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın