Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ankara Esenboğa Havalimanı İhalesini TAV Holding Kazandı

Esenboğa Havalimanı'nın 25 yıllığına kiralanmasını da kapsayan ihaleyi en yüksek teklifi vererek TAV Havalimanları Holding'i aldı. İşte ihalenin detayları;
Ankara Esenboğa Havalimanı İhalesini TAV Holding Kazandı
HABER GİRİŞ

Esenboğa Havalimanı’nın kapasite artırımı ve 25 yıllığına kiralanması için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından ihalenin açıldığı belirtildi. İhalede en yüksek teklifi 475 milyon euro ile TAV Havalimanları Holding verdi.

Böylelikle TAV, Esenboğa Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç ve dış hatlar, CIP terminalleri, genel havacılık ve mütemmimlerin işletme haklarının kiralanması ihalesini aldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) şirket tarafından ihale hakkında detaylar paylaşıldı. İhalede 3 firma arasından en iyi teklifi 475 milyon euro+KDV bedeli ile TAV verdi.

TAV 25 Yıllık Dönemde İşletme İmtiyazına Sahip Olacak

Şirketin, Ankara Esenboğa Havalimanı’nı 24 Mayıs 2025 ile 23 Mayıs 2050 tarihleri arasındaki 25 yıllık dönemde işletme imtiyazına sahip olduğu vurgulandı. Mevcut işletme imtiyazının ise 23 Mayıs 2025’e kadar geçerli olduğu anımsatıldı.

KAP’taki açıklamada şirketin, Mayıs 2025 – Mayıs 2050 tarihleri arasındaki yeni imtiyaz süresinde yolcu başına hizmet bedeli olarak dış hat giden yolcudan 17 euro ve iç hat giden yolcudan ise 3 euro alacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca açıklamada yeni imtiyaz süresi boyunca dış hata giden yolcudan kişi başına 3 euro da güvenlik hizmet bedelinin alınacağı vurgulandı.

KDV Hariç 475 Milyon Euro İmtiyaz Kira Bedeli

TAV Havalimanları Holding’in, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) toplam KDV hariç 475 milyon euro imtiyaz kira bedeli olarak ödeyeceğine de açıklamada yer verildi.

Öngörülen 300 milyon euroluk toplam mühendislik tedarik ve inşaat sözleşmesi bazındaki yatırımın ilk etabının 2023 yılında başlayacağı ve 210 milyon euro olarak planlandığı kaydedildi.

Yatırımın ikinci etabının ise yaklaşık 90 milyon euro tutarında planlandığı ve en geç 2038 yılında başlayacağına dikkat çekildi.

Gerekli onayların alınması ve hukuki prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte DHMİ ile TAV Havalimanları Holding’in bir kira sözleşmesi imzalayacağının bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.