Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anayasa Mahkemesi’nden Erdoğan’a Veto Geldi

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanını görev süresi dolmadan değiştirme yetkisini iptal etti. İşte detaylar;
Anayasa Mahkemesi’nden Erdoğan’a Veto Geldi
HABER GİRİŞ

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanını görev süresi dolmadan değiştirme yetkisini iptal etti. Mahkemenin 7 Aralık 2023 tarihinde aldığı karar, 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 151. maddesinin (h) ve (j) bentlerinin Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetti.

Söz konusu karar, Resmî Gazete’nin 4 Haziran 2024 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mahkeme, bu düzenlemelerin TBMM’den yetki alınmadan yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. Anayasa Mahkemesi’nin kararı, Türkiye’nin ekonomik yönetimi ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı üzerinde önemli etkiler yaratabilir.

Ekonomim haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk olarak 6 Temmuz 2019’da dönemin TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alarak yerine Murat Uysal’ı atadığını anımsattı. Benzer değişikliklerin, bu süreçten günümüze kadar devam ettiğinin altını çizdi.

Anayasa Mahkemesi’nin bu iptal kararı, Türkiye’nin ekonomik politikalarında ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda hukuki tartışmalara neden olabilir. Ekonomim, kararın gerekçeleri ve detaylarınınsa ekonomi yönetiminde değişikliklere yol açabileceğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.