Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anayasa Mahkemesi Bekçilerin Yetkilerini Sınırlandırdı

Anayasa Mahkemesi, bekçilerin arama yapma ve gösterilere müdahale etme yetkisine ilişkin tartışmaları sonlandırdı. Eleştirilere konu olan yetkiler iptal edildi.
Anayasa Mahkemesi Bekçilerin Yetkilerini Sınırlandırdı
HABER GİRİŞ

2020 yılında geri getirilen ancak yetki alanı konusunda tartışmalara konu olan bekçilik sistemine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu’ndaki bazı maddelerinin iptali için yaptığı başvuruna dönüş yaptı.

AYM, bekçilerin fiziki arama başta olmak üzere gösterilere karşı önleyici tedbir alma konusundaki polis gibi yetkilendirmeye sahip olduğu tartışmalarına son verecek bir karar aldı.

Bekçilerin yetkisinde sınırlamaya giden AYM, arama ve müdahale hakkına ilişkin yasa maddelerini iptal etti.

Alınan karar ilişkin açıklama yapan Yüksek Mahkeme, bekçilere verilen toplantı, gösteri ve yürüyüşlere müdahale hakkında sınırların muallakta kaldığını, yetkilendirmede kural ve çerçevenin çizilmediğini paylaştı.

Bekçilere verilen yetkilendirmenin toplantı, yürüyüş ve gösteri hakkına müdahale olduğu konusunda karar aldı.

GCM Yatırım Banner

Fiziki Arama ve Engelleme İptal

AYM’nin bağladığı kararda, bekçilerin el ile dıştan kontrol yetkisine getirilen sınırlamada, özel hayat şartı gözetildi.

Fiziki aramanın “kişilerin özel hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkını” sınırladığına hükmedildi.

Bekçilere verilen yetkilerin çerçevesindeki belirsizlik gerekçe gösterilerek, “Halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleme” yetkisiyle ilgili madde de iptal edildi.

Gerekçede, “Engelleme yetkisinin uyarma yetkisini aşması ve temel haklara müdahale boyutuna ulaşması mümkündür” ifadesine yer verildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.