Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analiz: TCMB Başkan Değişimi ve Sınırlı Etkisi

Tatha Ghose'un analizine göre Merkez Bankası'ndaki başkan değişikliğinin yatırımcılar üzerinde sınırlı da olsa negatif bir algı oluşturabilir. Detaylar haberde;
Analiz: TCMB Başkan Değişimi ve Sınırlı Etkisi
HABER GİRİŞ

Alman banka Commerzbank’ın Gelişmekte Olan Piyasalar FX Kıdemli Analisti Tatha Ghose, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki (TCMB) başkan değişikliğini değerlendirdi. Ghose, değişimin sınırlı da olsa negatif bir algı yaratabileceğini belirtti.

Merkez Bankası Başkanlığı görevine Fatih Karahan’ın atanmasının ardından para politikasıyla ilgili beklentileri değerlendiren Ghose, eski başkan Hafize Gaye Erkan hakkında medyada geniş yer bulan tartışmalara dikkat çekti.

Ekonomim’e konuşan Ghose, eleştirinin sadece kişisel meseleleri vurguladığını ve politika ile ilgili olmadığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i görevden almadığını, yüksek faizin fişini çekseydi bu senaryonun gerçekleşeceğini ileri sürdü.

“Yangınla Mücadele”

Olumsuz algının daha çok kilit personelin sıkça değişmesiyle ilgili olduğunu söyleyen Ghose, bunun da politika sürekliliği açısından iyi bir şey olmadığını ve sürekli “yangınla mücadele” izlenimi verdiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Başkan değişikliğinin para politikasında, enflasyonla mücadelede veya seçim sonrası benimsenen duruşta büyük bir değişiklik yaratmayacağının altını çizdi.

“Sonuçta Roket Bilimiyle Uğraşmıyoruz”

Yeni başkanın önceki politikaları sürdüreceğini öne süren Ghose, enflasyonla mücadelede ve TL’nin istikrara kavuşturulmasında izlenecek yolun net olduğunu kaydetti. Bu konuda ise herkesin hemfikir olduğunu ekledi.

“Sonuçta roket bilimiyle uğraşmıyoruz” diyerek, eksik olanın Erdoğan’ın bu yolu takip etme izni olduğunu paylaştı. Artık bu izin verildiğine göre Şimşek-Erkan’ın yürüttüğü işi Şimşek-Karahan ekibinin de yürütebileceğini dile getirdi.

Yabancı yatırım girişleriyle ilgili olarak trendin biraz değiştiğine dikkat çekti. Ancak yine de daha uzun bir sürecin tesis edilmesi gerektiğini savunarak, güvenilirliği yeniden inşa etmenin uzun ve zorlu bir süreç olduğunu aktardı.

Yabancı yatırımcı girişlerinin artırılması için Ghose, TCMB’nin faiz artırımı yapacağına dair net bir sinyal vermesi gerektiğini ve Erdoğan’ın bu artışları desteklemeye devam etmesinin önemine vurguda bulundu.

Ghose, Türkiye’de yüksek faiz oranlarının sürdürülebilir olduğu ve enflasyonun gerçekten düşene kadar daha uzun bir süreç gerektiğini de bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.